Подводните камъни на постенето
Празничните хранителни пиршества може да доведат до сериозни здравословни проблеми, категорична е доц. д-р Даниела Попова
/ брой: 295
Започва поредицата от зимни празници. Мнозина ги наричат "тежки" заради честотата им и заради трапезите, отрупани с много храна и пикантна храна, лакомства и напитки. През последните години все повече хора започват да спазват религиозните ритуали, един от които е постенето. Как след поста да започне захранването? Отговора на въпроса потърсихме при ендокринолога и специалист по диететика доц. д-р Даниела Попова, началник на Клиника по диетология и метаболитни нарушения в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ".
"Преди всичко да припомним, че самата религия освобождава от пост децата, бременните, кърмачките, възрастните хора и болните. Подобни послания има не само в християнската, но и в другите религии. Постенето има своя смисъл от гледна точка на храненето и физиологията на храносмилането, но то не е пригодено за всички хора. В крайна сметка да не забравяме, че постът има преди всичко духовен смисъл. А мнозина все още го правят за разтоварване и дори за отслабване.
От пост не може да се отслабне
даже може и да се напълнее. Имала съм пациенти с такъв проблем и причината е, че всъщност се приема повече въглехидратна храна. А как ще се "излезе" от поста зависи от размера на самото постене. Съвсем строгият пост стига до сериозно ограничаване в храненето. И когато се подават животински храни - мазнини, белтъчини, това трябва да стане постепенно и с щадящи храни. Това е схемата, която винаги препоръчваме, но изключително рядко се спазва на практика, защото винаги след поста се пристъпва към големи празнични трапези, отрупани с много и разнообразни храни и лакомства. Постенето залага риск от акумулиране на неконтролируем апетит. Затова е много важно както преди да се започне диета, така и преди постене, човек да се консултира с лекар специалист. Най-същественото в
захранването
е постепенното въвеждане на животинските храни - млечни продукти (мляко, извара, сирене), яйца, а постните меса са ден-два след края на поста. Те трябва да са и без допълнителни мазнини, да са приготвени в усвоим вид. Самото хранене трябва да е по малко но често, поне 3-5 пъти на ден.
Все пак не съм убедена, че толкова много хора посят, тъй като и самото ни всекидневие, и ритъмът на работа не ни позволяват да извършим този ритуал. От друга страна, не са редки случаите на преяждане по време на коледните и новогодишните празници. Често резултатът може да е хипертонична криза, сърдечносъдова атака, дори инфаркт, мозъчно-съдов проблем, а най-често - жлъчни кризи и дори възпаление на панкреаса или остър панкреатит. Всички те са сериозни заболявания, но са предотвратими, ако се храним внимателно по празниците", обяснява доц. Попова. Тя разказва за свои пациенти, получили хранително разстройство (най-често - анорексия), след своеобразно пристрастяване към пости или пациенти, докарали си остеопороза, защото решили да "продължат" поста. Затова доц. Попова е категорична, че човек, решил да се подложи на строг пост, на всяка цена трябва ад се консултира с лекар специалист. "Все пак това е дисбалансирано хранене", припомня лекарката.