05 Юли 2024петък05:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Откриват барелеф на Георги Китов

/ брой: 211

автор:Велиана Христова

visibility 1823

Барелеф на видния български археолог Георги Китов ще бъде открит днес до тракийската гробница в с. Александрово до Хасково. Изработката е поръчана от община Хасково, а автор е местният художник Михо Михов. Плочата ще бъде поставена до музея на тракийското изкуство, който се намира в непосредствена близост до оригиналната гробница. При откирването ще присъстват близките на Китов и над 100 археолози.
Самият Георги Китов, който не бе галеник на властта, не бе поканен навремето, когато се правеха консултациите за изграждането на музея, в който бе поставено копие на разкритата от него през 2000 г. гробница. Копието бе направено с японска помощ. Поставянето на барелефа сега съвпада с 2-годишнината от неговата кончина. Археологът си отиде от този свят по време на разкопки в Старосел, Пловдивско. Той бе сред най-"продуктивните" археолози на България, почти във всички големи музеи в страната има негови находки.    
Самата гробница в Александрово е един от най-интересните тракийски паметници у нас. Георги Китов я разкри на своя глава, след като влезе в нея веднага, когато му съобщиха, че е нападната от иманяри. Стените на погребалната камера са изписани с цветни стенописи, които според откривателя са дело на тракийски майстор. На един от стенописите археологът откри и образ на майстора с подпис, изрисуван с особена техника - с едно движение на ръката. В ниската част върху стената се намира уникално изображение на жертвоприношение на бик, който тракийският цар поднася на боговете. 
Инициативен комитет преди две години реши да осъществи идеята да се направи паметник на Георги Китов в столицата. Автор на монумента ще е Величко Минеков, а петно за поставянето на паметника вече е утвърдено от Столичната община. 
 

КЗК разследва "Билла" за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 125

Тол системата с 500 млн. лв. приходи

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 125

ЕС въвежда мита върху всички онлайн стоки от Китай

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 125

Все повече кандидати са срещу Льо Пен

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 125

240 пожарникари изпраща Европа в Гърция

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 125

Швейцария спира опасно сръбско царевично брашно

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 125

ЕК дава 1,2 млрд. евро за Западните Балкани

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 125

Безпощадно

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 125

Различията с ГЕРБ са сериозни

visibility 523

/ брой: 125

Принципен въпрос

visibility 484

/ брой: 125

Разрив и раздори в ДПС

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ