Наредба на МЗ закрива поне 50 болници
Доктори призовават министъра да спре действието на нормативен акт, измислен от предшественичката му
/ брой: 251
Минималните изисквания за 30 легла в специализирана болница и 60 в многопрофилна ще доведат до закриването поне на 50 функциониращи лечебни заведения за болнична помощ, прогнозират медицински работници. Според тях заложените критерии ще доведат до административно закриване на отделения и на цели болници и ще ограничат достъпа на пациентите до медицинска помощ. "Призоваваме нашия колега министър д-р Стефан Константинов да извърши преоценка на издадената наредба", пише в декларация на Националната асоциация на лекарите от болничната помощ.
Броят на леглата не може да бъде критерий за функциониране на болниците, категорична е д-р Красимира Каракашева, хирург от Бургас, в свое писмо до ДУМА и до Съвета по здравеопазване към НС на БСП.
ДУМА прогнозира още в началото на септември, когато проектът за наредба беше качен на сайта на МЗ, че изпълнението й може да доведе до закриване на близо 100 общински и частни лечебни заведения. Чл.5, ал.1, изисква многопрофилната болница да има отделения по две медицински специалности без уточнение какви. "Липсата на здравна карта отново създава произвол в определянето им. Не се търси съобразяването със съответния район, с неговите специфики", коментира д-р Каракашева. Тя дава за пример район, където има много млади хора, няма педиатрично и АГ отделения, а има неврологично и кардиологично. Така изискванията на наредбата за многопрофилна болница са изпълнени, но тя не отговаря на нуждите на населението.
Изискванията към лечебните заведения със смесена собственост - държавна и общинска, и натовареността им с финансови и кадрови разходи са по-големи в сравнение с частните лечебни заведения, което нарушава равнопоставеността, смята д-р Каракашева.
"Настояваме да се спре изпълнението на наредбата в тази част до намирането на разумно решение, което да е в интерес както на работещите лекари, така и на пациентите", категорични са от Националната асоциация на личните лекари.
ДУМА припомня, че веднага след приемането на наредбата министър Константинов заяви, че "няма да се закриват болници" и че се дава 1 година отлагателен срок, за да може болниците да изпълнят изискванията й.