11 Юли 2024четвъртък13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Liulin-SET", монтиран вътре в модула ARMAS

Легендарните "Люлин" летят 41 години в Космоса

Италианци ще мерят радиацията по трасето от Земята до височина 86 км с български прибор

/ брой: 70

автор:Валентин Георгиев

visibility 1444

Валентин ГЕОРГИЕВ


Тъжно е, че младите у нас знаят малко за доскорошната световна космическа слава на България. Преди 52 години - на 1 ноември 1969 г., в БАН е създадена Научна група по физика на Космоса, през годините прераснала в централна лаборатория и институт. Това е началото на космическите изследвания в България и на българските научни школи, постигнали значими и признати научни и практически резултати в областта на физиката на Космоса, дистанционните изследвания на Земята и планетите и аерокосмическите технологии.

Само един пример. В продължение на 41 години не е спряла работата на дозиметрите "Люлин" за измерване на радиацията в Космоса, създадени в секцията "Слънчево-земни въздействия" в днешния Институт за космически изследвания и технологии в БАН. Първият е приборът АНЕПЕ за спътника "България-1300 I" през 1981 г. А радиацията е ключовият фактор при пилотирани полети.

В момента продължава работа приборът "Люлин МО", създаден от екип с ръководител проф. дфн Йорданка Семкова и изстрелян през 2016 г. към Марс. Това е съвместен проект на Европейската космическа агенция (ЕКА) и "Роскосмос". Приборът и сега е на орбита около Червената планета, работи прекрасно и всеки ден изпраща нова информация за радиацията там. През септември т.г. би трябвало да полети втори спътник с български прибор на борда, който да кацне на Марс и да работи съвместно с "Люлин МО" - непознат досега експеримент. Но след събитията в Украйна ЕКА е прекъснала проекта. 

Проф. Цветан Дачев

Тази година на 19 февруари с американска ракета носител към Международната космическа станция (МКС) бе изстрелян приборът "Люлин SET", създаден от екип с ръководител проф. дфн Цветан Дачев. Той е поръчан от американска фирма и е поставен в модула ARMAS (Automated Radiation Measurements for Aerospace Safety). А точно на 3 март американски астронавти го изнесоха от МКС ARMAS и го поставиха извън станцията в японския експериментален модул. Приборът ще измерва едновременно радиацията в ARMAS и в японския сегмент в продължение поне на 6 месеца до една година, след това ще бъде върнат на Земята, за да обработваме събраните данни, казва проф. Дачев. 

Очакваме още едно събитие - до края на годината трябва да полетим на ракетопланите на компанията за космически туризъм "Върджин галактик", разказва за ДУМА ученият. Проектът е кооперация между БАН и италианския й аналог -Националния съвет за научни изследвания на Италия. Те се обърнаха към нас можем ли да им направим прибор, който да изпратят по договор с "Върджин галактик". Направихме през 2021 г. малък прибор с батерийно захранване "Люлин-CNR-VG", който до края на тази година трябва да полети с  първия комерсиален екипаж на фирмата за космически туризъм - четирима италианци, двама от които цивилни и двама военни, обяснява проф. Дачев. Италианците ще носят прибора със себе си, ще измерват радиацията по трасето от Земята до височина около 86 км и ще го върнат обратно за обработка на данните. Подобен проект учените ни ще реализират догодина за американските ракети, които летят до 110 км височина и се връщат обратно за 11 минути. 


По случай Международния ден на авиацията и космонавтиката Институтът за космически изследвания и технологии на БАН (ул. "Акад. Георги Бончев", бл. 1) отваря врати за посетители на 12 април от 10 до 16 ч. Любознателните гости ще чуят интересни лекции, ще видят показни демонстрации с дронове и на стационарен учебен тренажор, ще посетят и лабораториите в института. Изложба ще покаже скафандъра на втория ни космонавт Александър Александров, първия български прибор "П-1", както и други уникални космически апарати на наши учени и специалисти. 

БСП няма да участва в разговори за втория мандат

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Такса смет в София ще се плаща на човек

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Обвиниха селски кмет за измама и принуда

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 0

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 0

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 0

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 1

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ