КНСБ да отиде по-далеч
/ брой: 255
Благодарни сме на КНСБ, че от време на време ни информира колко струва издръжката на нормален живот, в какви подоходни групи се разпределя населението, как и най-бедните, и най-богатите се увеличават и прочие.
Ще бъдем още по-благодарни, ако започне да следи как се променят отношенията "капитал - труд" и "капитал - държава". Например, делът на съвкупната заплата в принадения обществен продукт увеличава ли се, или намалява? Кое по-бързо расте - брутният вътрешен продукт или корпоративната печалба? Като имаме един от най-ниските "данък печалба", имаме ли също толкова малък дял на сивата икономика? Как се разпределя съвкупната печалба между инвестиции, луксозно потребление и банкови депозити? Вярна ли е тезата на работодателите, че увеличаването на минималната заплата води до увеличаване на безработицата? Всички тези и още много други въпроси имат пряко отношение към хала на трудовия човек, който синдикатите претендират, че защитават.
В България такава информация няма. Например, аз лесно разбирам, че във Франция за последните 30 години делът на работодателските вноски от добавената стойност е намалял с 1,7%, но пък делът на разпределените печалби е скочил със 6%. За България обаче няма откъде да науча. Както нямам информация как се случи така, че разслоението в нашето общество отдавна е по-голямо, отколкото в Камерун и Гана.
Разговорът по тези теми за мен е разговор за обществения ни морал. Сигурно обаче това звучи много сложно, претенциозно, дори неразбираемо. С още по-голяма сигурност е неразбираемо за онези млади хора с хубави дрешки, които блокират улиците в името на морала.