Жените на 30: криза преди средната възраст!?
Защо може да се случи и какво е решението...
/ брой: 238
Преди известно време 30-годишните неомъжени жени се смятаха за престарели стари моми. Днес свободните жени на 30 години съвсем не са рядко явление, те имат други приоритети, не гледат на брака като на начин да се себереализират и не смятат, че е късно тепърва да планират раждането на първото си дете. За дамите 30 години е възрастта на разцвета, те се чувстват достатъчно млади, силни и можещи.
Защо тогава жените на тази възраст често изпадат в криза и стрес?
За преходната възраст и женския климакс, за кризата след раждането е писано достатъчно много. До вчера момичетата са ходили на рок концерти и купони, а днес те имат деца и задължения, а и родителите им не стават по-млади...
Кризата на 30 години не се дължи само на ясното осъзнаване на факта, че младостта и безгрижието ни се изплъзват. На тези години всеки започва да анализира своите постижения и допуснатите грешки.
Проблемите, които ни настигат
на 30 години и изходите от тях
Окончателно ви е ясно:
- Не сте успели да станете Майка Тереза...
Не всички са успели да спасят живота на друг човек или да вършат само добро. Вие работите като журналист, преподавател, мениджър по маркетинг...
Изходът е следният: ако искате да правите нещо полезно за обществото - направете го. Вие можете да помагате в детските домове и болниците със средства или с труда си.
- Голямата ви любов не е такава за каквато сте мечтали...
Тя или лежи на дивана с вестник в ръцете, или седи пред телевизора и гледа поредния футболен мач.
Изходът е във вашите ръце: измъкнете мъжа от дивана и го поканете на среща. Или се огледайте около себе си, разбира се, ако сте сами. Вашият колега от съседния отдел може да не е Брат Пит, но той може да ви обича по-силно, отколкото която и да е холивудска звезда.
Притъпява се свежестта
на възприятието
Купон на 20 и купон на 30 години не е едно и също нещо. На младини ние сме благодарни зрители и всичко, което ни показва животът, ни е интересно. На 30 ние сбръчкваме нос: някъде вече съм виждала това, и то неведнъж.
Изходът от този проблем е един: на всяка цена трябва да запазите ясния си поглед и свежестта на възприятието. Това е едно от необходимите условия за пълноценен живот. Само по този начин няма да се разминете с интересни хора и събития. Постарайте се да възприемате всичко позитивно. Търсете новото - и ще го намерите!
Изгубва се лекото вдишване
Ентусиазмът, енергията и активността могат да се запазят до преклонна възраст. Особено ако живеете в планината или на морета, храните се правилно и посрещате всяко утро с усмивка.
В условията на деловия живот на мегаполиса жената, връщайки се у дома си късно вечер, има едно-единствено желание - да спи. Но и на сутринта тя отново изпитва същата потребност. А през останалото време работи. И кога да живее?
Тя си спомня за своите 20 години: сутрин се връщаш от купон, спиш 2 часа и бягаш на училище. Изпиваш чаша кафе и цял ден си доволна. А сега, колкото и кафе да изпие, то не може да я ободри.
Изходът от тази ситуация е в умението да се пазите. Вие трябва да намирате всеки ден време за почивка, а не само веднъж годишно. Радвайте се на себе си, глезете се! Не се заробвайте с работата си и домакинските задължения. Ако успеете да си върнете доброто отношение към себе си, вие ще си върнете и жизнената активност.
Кризата на 30 години е условно название на състояние, което може да настъпи и по-рано. Това е преломен момент в развитието, когато се извършва преоценка на ценностите, анализ на постиженията и провалите, критично възприятие на собствената личност. Животът започва да стеснява приоритетите на младостта. Всеки разбира, че юношеските идеали или не са постигнати, или не са актуални. Наличието на определен личен и професионален опит не устройва всеки.
Депресията, хроничната умора, безсънието, повишената тревожност, немотивираните страхове - това е най-честата форма на кризата на 30 години. И колко силно човек ще преживее този етап зависи от това, колко хармонично се развива той. Подкрепата от близките хора и вярата в собствените сили способстват за преодоляването на кризата и за откриването на нови възможности.
Големите плюсове на 30 години са:
- Ти знаеш какво искаш. И дори знаеш как да го постигнеш.
- Ти си красива и уверена в себе си, не защото природата се е постарала, а защото сама знаеш как да постигнеш това.
- Особеностите на мъжкото поведение не са тайна за теб.
- Ти си опитна и силна фигура на работното си място, а не малка изплашена пионка.
- Ако родиш дете, то ще бъде планирано и желано.
Според социолозите на 30 години завършва младостта. Не им вярвайте! Младостта не е в нашето ЕГН, а в душата ни! Търсете позитивното в живота, подхождайте конструктивно и се отнасяйте философски към минусите. Тогава ще бъдете по-силни от всяка една криза - независимо дали тя е недостиг на сили или възрастова депресия.