07 Февруари 2025петък13:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Свалят на 130 км максималната скорост по магистралите

На скоростните пътища тя ще бъде ограничена до 110 км/ч

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 1437

Максималната скорост на магистралите в България ще бъде намалена до 130 км/ч, вместо досегашните 140 км/ч. Това ще стане, ако бъде приет правителствен законопроект за промени в Закона за движение по пътищата, внесен в парламента. С него се предлага пpeдлaгa дa бъдe oгpaничeнa cкopocттa и пo т.нар. cкopocтни пътищa - oт 120 км/ч нa 110 км/ч.
"Безопасността на движението по пътищата се влияе силно от скоростта на движение на превозните средства. Превишената и несъобразена скорост е причина за една трета от ПТП със загинали в Европейския съюз. По данни на Европейския съвет за транспортна безопасност повече от 2100 човешки живота могат да бъдат съхранени всяка година, ако средната скорост на придвижване по европейските пътища се намали само с един километър в час", пише в мотивите към законопроекта.
"Средно около 8% от всички загинали в пътни инциденти в ЕС губят живота си вследствие от ПТП, възникнало на автомагистрала. В България, в периода от 2010 г. до 2022 г. по автомагистрали са загинали 561 души. С увеличаването на максимално допустимата скорост на 140 км/ч през 2012 г. и разширяването на магистралната мрежа в страната броят на загиналите по тези пътища като дял от всички загинали се увеличава от 3-5% на 9-10%.", посочват в мотивите. Обяснява се, че през 2021 г. трагичният пътен инцидент с автобус АМ "Струма", при който загинаха 46 души, е повишил този дял до 13%.
С изключение на Германия, където по-голямата част от магистралите има единствено препоръчителна максимална скорост от 130 км/ч, само в България и Полша има максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч.
С проекта се въвеждат нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението. Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани чрез техническите средства на електронната система на АПИ.
Предвидени са и нови принудителни административни мерки - временно отнемане на шофьорската книжка до решаване на въпроса за отговорността за всички нарушения, които законът наказва с отнемане на свидетелството за управление. Въведена е също така промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишаване от право на управление на МПС, така и на размера на глобите.
Предлага се и 17-годишните да могат да вземат книжки, за да могат да шофират, но задължително с придружител.

Бюджетът за 2025 г. натоварен с 4 млрд. лв. стари задължения

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 25

Предишната власт манипулирала данни за публичните финанси

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 25

БНБ вдигна цените на златните монети

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 25

65% от българите съгласни да работят без договор

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 25

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 181

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 170

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 185

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ