26 Юли 2024петък01:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Специалистите - срещу мегапаметник на Апостола

В Свиленград ще харчат наши и европари за 133-метров монумент на Левски, алармират историци, скулптори, архитекти

/ брой: 126

автор:Христо Цеков

visibility 1609

На обществения хоризонт се появи съобщението, че община Свиленград е спечелила финансиране от Европейския съюз за "облагородяване на района около Паметника". Допълнението е, че "На площ от над 300 дка ще бъде изграден парк с места за почивка. Това ще промени и облагороди целия облик на района".
Всъщност за какво става дума? По изявлението на кмета на града Георги Манолов: "Комплексът включва 133-метров паметник на Апостола, интерактивен музей с най-ярките моменти от цялата българска история, информационен център, изложбена зала и зони за отдих." По предварителни изчисления стойността за изграждане на мемориалния комплекс е 4 млн. евро. Кампанията по набиране на средства ще продължи от 2 до 5 години, когато се планира да приключи и изграждането на целия комплекс.
Между другото в информацията са посочени и учредителите на Сдружението "Аз обичам България", и лицата, работили по проекта - ръководител на конструкторите, на архитектите и "скулптора - Илия Иванов, с многобройни изложби у нас и в чужбина в продължение на 40 години и с опит в изграждане на паметник на Апостола".
Може би идеята на инициаторите за такъв комплекс, чрез който се цели "облагородяване на района около Паметника", е благородна. Но защо в центъра на основанието за дарителство се акцентира на 133-метров паметник, и то не на кого да е, а на Апостола на свободата.
Какви са историческите основания и мотивите за вдигането на такъв грандомански "небостъргач", надскачащ всичко, познато досега у нас? Още повече че през 2011 г. в центъра на града бе открит бюст-паметник на Апостола. Цялата идея за новия гигантски паметник предизвиква смущение и учудване. "Мащабът е в разрез и с природата, и нравствеността на обекта - в случая Левски, с неговата скромност", четем в становището на председателя на Общобългарския комитет "Васил Левски" проф. Дойно Дойнов. Това становище е в отговор на поискано мнение от Съюза на българските художници, депозирано и до министъра на културата Вежди Рашидов.
Като изразява несъгласието си с подхода и досегашните действия на Сдружение "Аз обичам България", Общобългарският комитет "Васил Левски" се присъединява към изложението на ръководството на Съюза на българските художници, който иска да се изясни законността на необмисленото начинание и влагането на народни и европейски средства за изграждането на такъв паметник - без гарантирани условия и за художествено-естетическите му качества.
В становището на СБХ, изпратено до министъра на културата Вежди Рашидов, с копие до председателя на Съюза на архитектите в България, до председателя на Общобългарския комитет "Васил Левски" и до директора на Института за изследване на изкуствата при БАН, четем:
"Смущаващо е, че подобно грандиозно начинание, свързано с един от най-светлите образи в българската история, символ на идеята за "чиста и свята република", и национален герой, се осъществява без предварително обявен национален конкурс и без знанието на основни национални и професионални институции... Крайно време е в България тази порочна практика да бъде преустановена и създаването на монументални произведения на изкуството да бъде регламентирано и в някаква степен контролирано от компетентните в сферата на културата и изкуството институции". Това тревожно обръщение е подписано от председателя на СБХ Любен Генов.
Да се надяваме, че ще се намерят сили да спрат инерцията с изграждането на мегапаметник на Васил Левски, за да се оправдава национална дарителска акция.
 

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 613

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 644

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 610

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 580

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ