Украйна не се отказва от ядрените ни реактори
Правителството в Киев засега няма достатъчна подкрепа в парламента за купуването им
/ брой: 165
Украйна продължава с плана си да купи руски реактори от България за минимум 600 млн. евро, съобщава "Политико". Тази увереност на администрацията на президента Володимир Зеленски е на фона на нарастващата опозиция от страна на депутатите, които се притесняват, че сделката дава прекалено много възможност за корупция.
Енергийният министър на страната Герман Галушченко каза пред "Политико", че правителството все още възнамерява да разшири атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна, купувайки два реактора ВВЕР-1000, които в момента се съхраняват в България – на площадката на спряната АЕЦ "Белене". Предложението предизвика критики дори от депутатите от управляващата партия, които казват, че има по-бързи и евтини начини да се подкрепи електрическата мрежа на страната.
"Нашата енергийна система издържа на този натиск преди всичко благодарение на ядрената енергия", каза Галушченко. "Като вземем това предвид, ние се нуждаем от повече, дори във възстановяването и особено след войната. Разбираме, че всеки вид ядрен проект отнема години, така че трябва да започнем възможно най-бързо, особено в тази ситуация, в която сградата е построена и готова".
Миналата седмица украински депутати казаха пред "Политико", че правителството е било принудено да признае, че не е имало достатъчна подкрепа в парламента, за да приеме проектозакон за закупуването на реакторите.
Депутатите поставиха въпроса дали консервираните реактори, закупени от България преди повече от десетилетие, ще могат бързо да бъдат въведени в експлоатация и дали средствата не могат да бъдат по-добре изразходвани за възобновяема енергия и други източници на електроенергия. Според тях разходите вероятно ще нараснат допълнително и ще отворят вратата за огромна корупция. Галушченко обаче обеща да спечели скептиците и да задвижи проекта.
"Продължаваме работата с парламента за приемането на този закон, защото това е много важен проект за нас“, каза той. "Уверен съм, че парламентът ще приеме закона".
Опитваме се да ремонтираме всяко съоръжение, което е възможно да бъде ремонтирано, да добавим допълнително поколение към системата, казва Галушченко. Но той предупреди, че Украйна сега е "наистина в навечерието на вероятно най-тежката зима в историята на страната".