Родното е на мода
/ брой: 60
Очаква се пандемията да предизвика срив в родната икономика, което неминуемо ще се отрази и на футбола. Немалка част от клубовете ще фалират, а останалите ще са принудени да свият бюджетите. Дори и "грандовете" вече трудно ще имат пари за мащабни селекции от съмнителни чужденци, каквато беше практиката в последните години.
Чужденците като правило не даваха шанс за изява на родните играчи. Неминуемо от следващия сезон българите ще преобладават в съставите - невиждано през последните години. Защото в отборите, боричкащи се за трофеите, родните играчи бяха малцинство. Повсеместната криза след коронавируса ще направи ненужни българските легионери и те ще се върнат. Футболистите от фалиралите отбори също ще бъдат "на пазара".
Засега, като мярка за справяне с финансовата криза в клубовете, шефовете натиснаха играчите да се съгласят на сериозно орязване на заплатите. Тенденцията ще продължи и след края на сезона, какъвто и когато и да бъде той.
Дори и "грандовете" ще бъдат принудени да залагат на родни футболисти, а това дава шанс и на младите да се докажат. Феновете са петимни да наблюдават повече български играчи, отколкото незнайни чужденци, с които бяха пълни съставите напоследък.
Може би само шампионът "Лудогорец", който въведе "модата" на скъпите (за нашите условия) трансфери, ще продължи по-мащабните селекции. Клубът от Разград залага на изявени играчи, като надцаква останалите. През годините с щедри заплати бяха привлечени имена като Владислав Стоянов, Антон Недялков, Станислав Манолев и други. Много от тях дори предпочетоха да играят във втория тим на "орлите" или да търкат скамейката. Възможно е "от кумова срама" и в Разград да обявят, че режат заплатите, а да раздават под масата "допълнителни материални стимули" по подобие на министерства и държавни ведомства.
Но, както народът е казал, "Всяко зло - за добро".