Памет за априлци
/ брой: 91
В навечерието на 135-годишнината от Априлското въстание (1876) Общобългарският комитет и фондация "Васил Левски" и Сдружението на възрожденските градове и общности "Възраждане за ХХI в." ни зарадваха със стойностния вестник "Памет за априлци" 1876-2011 г. Респектираща е още първата страница с паметника на Георги Бенковски в Копривщица и откъс от споделените мисли за Априлската епопея от Иван Вазов.
Акад. Константин Косев споделя виждането си за "Априлското въстание - прелюдия на Освобождението". Проф. Иван Стоянов е озаглавил интерпретацията си "Три въпроса с три отговора за Априлското въстание". "Ботевото свободомислие и съвременните му измерения" е публикацията на проф. Цветана Павловска, а проф. Николай Жечев е озаглавил статията си за българската емиграция в Румъния и Априлското въстание "Дето ни зове гласът на народната тръба". Интересни и стойностни са публикациите на ст.н.с. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, на доц. Пламен Митев, на проф. Илия Тодев, на Тодор Ташев и др. Читателите с интерес могат да прочетат съжденията на проф. д-р и.н. Дойно Дойнов, озаглавени "Памет за априлци - Да! Но не само..." А интервюто с проф. Андрей Пантев е посветено на Априлското въстание като българската кауза пред Европа и света.
На страниците на юбилейното издание е отделено специално място на кметове от селищата, свързани с Априлската епопея като Георги Гергинеков от Панагюрище, Геца Стефанова от Клисура, Никола Янкуров от Перущица, Манол Пелов от Априлци, кметовете на Бяла черква, Севлиево, Дряново, Брацигово, Стрелча и др. Публикувани са очерци за Тодор Каблешков, Стойко Цоцорков, Тодор Хайдутина, Васил Петлешков и др.
Фолиото с цветната карта на България и селищата, останали в историята с Априлската епопея, приповдига националното ни самочувствие.
Юбилейното издание безспорно спомага за повишаване на националното ни самочувствие независимо от "бурите", които ни поднася съвремието.