Нова каша с "безплатното" саниране
/ брой: 45
Регионалното министерство предстои да бъде натоварено със задачата да осигури незнайно от къде над 2,6 млрд. лв., с които да се плати изцяло санирането на над 2 хиляди сгради, които не бяха одобрени в първия етап от кандидатстването за енергийно обновяване с пари от Плана за възстановяване и устойчивост, а останаха в резервния списък. Сега те могат наново да кандидатстват, но срещу 20% свое финансово участие, което поражда недоволството на собствениците и смятат, че са ощетени.
Проект на подобно решение бе одобрено късно миналата вечер от парламентарните комисии по енергетика и по регионално развитие на съвместно заседание, в което участваха и членовете на комисията за контрол на еврофондовете, но те бяха против.
Предложението е на депутатите от ГЕРБ Николай Нанкова, Десислава Николова и Делян Добрев, според които така ще се реши общественото напрежение на недоволните от класацията, съмненията за проблеми с енергийното обследване на сградите и за субективност при оценяването на проектите, както и с това, че кандидатите за саниране трябваше сами да платят енергийните паспорти на сградите с идеята, че тия пари ще им бъдат върнати като бъдат одобрени.
Търсят се средно по 1,22 млн. лв. на сграда
От кандидатствали в първия етап за пълна субсидия над 3 хиляди проекта, одобрени бяха едва 756 сгради, което ще усвоят 1,128 млрд. лв. В резервния списък останаха 2178 заявления, за които трябват 2,672 млрд. лв., а във втория етап с 80% грант са предвидени над 282 млн. лв. са от еврофондовете, а самоучастието на гражданите се оценява на над 70 млн. лв.
В новата процедура, чийто срок за кандидатстване изтича на 28 март, вече има внесени 290 проекта за общо 150 млн. лв. 117 от тях са от резервния списък, каза сега на заседанието регионалният министър Андрей Цеков. Според него до крайната дата лимитът ще бъде достигнат.
Проблемът със санирането, освен класацията за пълната субсидия, е липсата на финансови механизми за кредитиране на гражданите за техния 20-процентен дял.
Сега обаче депутатите не приеха предложения, вместо да се товари регионалното ведомство да търси сумата от 2,67 млрд. лв., да се увеличи срокът за кандидатстване на проектите от резервния списък с още два месеца и в това време да се осигурят кредитни механизми и гаранции за тяхното съфинансиране. Не срещна одобрение и идеята да се изготви средносрочна програма за саниране с финансиране и инвестиции и до три месеца да създаде постоянно действащ финансов механизъм с грант и заеми за самоучастие и равнопоставен достъп на всички желаещи да обновят жилищата си.
Решение до три месеца.