03 Февруари 2025понеделник18:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Енергетика

Кой съсипа индустрията на Германия

Не е войната в Украйна, нито КОВИД, а Европейската схема за търговия с емисии

/ брой: 21

visibility 1641

Боян Рашев

Медиите обявиха преди дни, че еврозоната "неочаквано" отчела отрицателен икономически ръст за последното тримесечие на 2024 г. Той се дължал основно на поредните слаби резултати на Германия и Франция.
Всички знаем, че Германия е индустриалният мотор на Европа. Тя отчете две поредни години (2023 и 2024 г.) на отрицателен икономически ръст, но много по-видим там е сривът на индустриалното производство. Ежедневното внушение към широката публика е, че този срив се дължал основно на войната в Украйна. Бегъл поглед върху графиката на изменението на индустриалното производство в Германия обаче показва друго: спадът започва още през 2018 г. - не просто далеч преди войната, а още преди КОВИД!
Ето още няколко графики, които ясно показват какво се случва в Германия по това време.
1. Графиката на изменението на производството на електричество показва ясно очертан връх през 2017-2018 г. и последващ рязък спад, който продължава до днес успоредно със спада на индустриалното производство. Ако погледнете по-внимателно, ще видите, че след 2018 г. се наблюдава много рязък спад в производството на лигнитните ТЕЦ (собствен източник) и ТЕЦ на черни въглища (кафяво и черно). Газовите ТЕЦ в това време даже увеличават приноса си, но най-много расте "безплатното" ВЕИ електричество.

2. Графиката на изменението на цената на въглеродните квоти също показва рязък скок през 2017-2018 г. - от 5 до над 25 евро/тон. След това прави още един много голям скок от 25 до над 100 евро/тон СО2 през 2021-2022 г. и се задържа на изключително високи нива.

3. Можете да видите точно как и защо се случи първият скок на цените на квотите и какъв беше моят коментар тогава на последния скрийншот. Тогава ЕК реши, че трябва да извади 24% от квотите от пазара, за да ограничи предлагането, да вдигне рязко цената и да стимулира изместването на въглищните ТЕЦ от газови ТЕЦ в Европа.

Изменението на цените на тока няма смисъл да го показвам - всички знаем колко стабилно и драматично расте цената му в почти цяла Европа през последните години.
Е, получи се - европейските лидери наистина успяха! Първо, осигуриха тоталната енергийна зависимост не само на Германия, а на цяла Европа от руския газ. Днес тя е заменена от внос на природен газ от цял свят. Второ, осигуриха бързия упадък на енергийно-интензивните индустрии, а оттам и на цялото индустриално производство в Германия.
Инструментът, който успя в най-голяма степен да постигне тези резултати, се нарича Европейска схема за търговия с емисии. Такива схеми има вече на много места по света, но в Европа цените са над 80 евро/тон СО2, а в САЩ, Китай и т.н. говорим за цени от сорта на 4-5 долара/тон СО2, тоест тамошните плащания реално не съществуват в сравнение с европейските.
Това е положението според мен, но пък всичко гореописано може и да е случайност, нали?

Фейсбук


Тръмп нареди:

„Климатичните промени“ да бъдат
изтрити от правителствени сайтове


Служителите на земеделското министерство на САЩ са получили заповед да прегледат и премахнат съдържание, свързано с климатичните промени, от уебсайтовете на министерството, според вътрешни имейли, получени от ABC News.
Директивата за премахване на споменаването на климатичните промени от уебсайтовете следва изпълнителните заповеди на президента Доналд Тръмп, които обръщат ключови политики в областта на климата: оттегляне от Парижкото споразумение за климата, разширяване на производството на изкопаеми горива, отмяна на стимулите за електрически автомобили.
Директивата инструктира уеб мениджърите да идентифицират, архивират или отменят публикуването на материали, споменаващи изменението на климата, до „не по-късно от края на работния ден този петък“, според изтеклите имейли.
В писмо, изпратено в четвъртък, директорът на цифровите комуникации на Министерството на земеделието на САЩ Питър Рий описва подробно процеса, изисквайки от служителите да „идентифицират и архивират или отменят публикуването на всички страници, фокусирани върху изменението на климата“ и да проследяват свързаното съдържание в прикачена електронна таблица в Excel за преглед.
„Министерството на земеделието ще прегледа предоставените материали и ще вземе решения относно следващите стъпки“, пише Рий, като се позовава на Службата за комуникации на отдела.
Отделен имейл, изпратен до мениджърите на уебсайтове в Службата за земеделски изследвания, подчертава спешността на искането.
Според електронната таблица, предоставена на мениджърите на уебсайтовете и получена от ABC News, съдържанието се категоризира на три нива на спешност. Страниците, посветени изцяло на изменението на климата, са означени като „Ниво 1“, докато тези, в които значителна част от съдържанието е свързана с изменението на климата, са означени като „Ниво 2“.
Страниците, в които изменението на климата се споменава мимоходом, но не е основният фокус, трябва да бъдат идентифицирани под „Ниво 3“.
„За всяка част от съдържанието включете заглавието, линка и вашата препоръка как трябва да се третира съдържанието“, гласи имейлът.
Министерството на земеделието на САЩ отдавна участва в изследвания на климата и в изучаването на това как повишаващите се температури и променящите се метеорологични модели влияят върху селското стопанство.
„Производителите, животновъдите, собствениците на горски земи и общностите в цялата страна са изправени пред предизвикателства, породени от последиците от изменението на климата“, са част от текстовете на сайта, които следва да бъдат премахнати.

Obektivno.bg

Почитаме Св. Симеон Богоприемец и Анна пророчица

автор:Дума

visibility 618

Доц. Димитрова: Ботоксът трябва да се поставя от лекар

автор:Дума

visibility 1003

В разгара на грипа лекарства изчезнаха от аптеките

автор:Дума

visibility 1672

/ брой: 21

Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс

автор:Дума

visibility 1710

/ брой: 21

Над 57% от българите са против еврото

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 21

Депозитите обезценени почти наполовина

автор:Дума

visibility 1710

/ брой: 21

Печалбата на банките у нас стигна рекордните 3,7 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1669

/ брой: 21

Спешно събират информация за бюджетния дефицит

автор:Дума

visibility 1716

/ брой: 21

САЩ искат от Украйна президентски избори

автор:Дума

visibility 1757

/ брой: 21

Правителства вземат мерки за цените

автор:Дума

visibility 1729

/ брой: 21

Съд върна мигранти от Албания в Италия

автор:Дума

visibility 1687

/ брой: 21

Накратко

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 21

Политическа безтегловност

автор:Валентин Георгиев

visibility 1735

/ брой: 21

Тишината на безразличието

visibility 1728

/ брой: 21

За еврото, професионализма и банковия обир

автор:Юрий Борисов

visibility 1742

/ брой: 21

Разчовечването тръгна и в нашето образование

visibility 1731

/ брой: 21

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ