07 Ноември 2024четвъртък18:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Акценти

Как го правят другите?

Традициите са темел за развитие - от училището до бизнеса

/ брой: 179

автор:Зорница Илиева

visibility 2746

Изпратихме за пореден път първия учебен ден. С по-малко деца, дори и от миналата година, но с повече благопожелания от лидери, редови политици или видни общественици. И Светият синод не забрави децата на "милото ни Отечество" с пожелания като по канон и в унисон с традициите. 

Като казах традиции, се сещам как някои неща с правят в Европа. В Австрия например повечето частни училища, доволно скъпи за нас, започват учебната година с молитви в католически, протестантски или православни черкви и задължително обличат учениците си в униформи, които сякаш са свалени от модните подиуми. В чантите на децата има речник по... австрийски език, където не се и споменава, че произходът е немски. А в учебниците им по история пише за земите в Северна Италия, които са били в състава на Австро-Унгария - но няма и намек, че може да има претенции към тях. А в България след обявяването на независимостта на България през 1908 г. до Втората световна война у нас се е учело за земите ни в етническите ни граници, като каузата ни не е била прикривана... По австрийското национално радио поне 80% от музиката е на немски, но песните на австрийски автори са преобладаващи. Някой да е чул английски песни по гръцкото, сръбското или италианското радио? У нас националното радио напоследък само добави малко мелодии на френски, иначе английският не слиза от ефир. До неотдавна този език и в Австрия бе преобладаващ в програмите на различните радиа. Но тази година във Виена родители споделят, че децата им в първите учебни дни имат задача да издирят във водещите вестници в страната използвани често английски думи, като посочат "австрийските" им заместители. И се оказва, че в страната на Моцарт job, live, business, drive together, come back, das casting и т.н. спокойно може да бъдат ограничени. Някой да се е заел да ги чисти от нашите сайтове, медии или социални мрежи?

Друг въпрос е защо в австрийските общински училища уроците по музика, както и учебниците, са толкова важни и подробни, че и консерваторията у нас би завидяла. Без значение, че преподавателят може да е китайка и да ви учи да свирите на флейта. Странни хора са управляващите там, имат поглед за бъдещето, което не е само в стил оцеляване? Сигурно затова всеки ден по различните ТВ-програми има и дебати за начините на адаптиране на "другите" към правилата на австрийското общество. Няма как иначе, понеже извън стария център на Виена мигранти от различни нации и възрасти заливат градския транспорт през целия ден. Предимно забрадени майки с по 2-3 деца. Обучават ги и стягат законите по начин, който и съхранява тяхното достойнство, и не предизвиква гняв сред австрийците, напротив. Иначе цяла Виена би се преместила в провинцията, където напливът на придошлите кой знае защо все още не се усеща. Европейски политики, с които Виена без много шум се стреми да опази националните интереси. 

А за нас е важно, че ако за малко вдигнем очи от измислени и нелепи "шпионски" скандали, ако престанем благоразумно да "дърпаме мечката за лапата, докато спи", ако не се замеряме с кощунствени видеа или слова, може и да научим как го правят някои "на Запад". На тях също им предстоят избори, но не сочат неизменно Москва с пръст за "намеса в изборния процес" и си решават проблемите така, както им повеляват традициите. Дали заобикалят санкциите, срещу които често се изказват? Ами, наясно са, че при бизнеса празно не се търпи, че политиката трябва да насърчава бизнеса, а не да го принуждава да търпи загуби. И че когато си на граница, по-разумното е с едно око да гледаш на Изток, с другото - на Запад. Някои го и могат.  

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 749

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 676

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 696

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 648

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 618

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ