ИСИ: Изборният кодекс е отстъпление
/ брой: 167
Новоприетият Изборен кодекс е голямо отстъпление от постигнатото досега в България. Това са заключенията на проекта "За демократични, прозрачни и честни избори" и на мониторинга на изборното законодателство, реализирани от Института за социална интеграция (ИСИ). Мониторингът е дело и на Фондацията за европейски прогресивни науки - Брюксел.
Промените в изборното законодателство ограничават реализацията на пряката и представителната демокрация и преследват тясно партийни интереси, категорични са от ИСИ. Експертите не одобряват и ликвидирането на избора на районни кметове в по-големите градове, идеята за намаляване броя на общинските съветници, както и липсата на избор на кметове в села под 350 жители.
Безпрецедентен е фактът, че Конституционният съд обяви 21 текста от кодекса за противоконституционни, коментира Андрей Вълчев, юрист от ИСИ. Според организацията ГЕРБ ще използва за собствените си цели "мъртвите души" в избирателните списъци. Фантомите не бяха премахнати, а от официалните резултати от преброяването стана ясно, че едва ли не всички българи имат избирателни права, коментира Катя Колева, председател на УС на ИСИ. От своя страна Галина Асенова, изп. директор на института, бе категорична, че промените при назначаването на членове на ЦИК вероятно ще провокират решенията й да бъдат политически мотивирани. ЦИК е неутрален орган и не е редно да се назначава на 5 години, смятат експертите. Допълнителен доклад за предизборната кампания ще бъде оповестен в средата на септември, стана ясно вчера.
Институтът обяви, че набира доброволци, които да наблюдават изборния процес в секциите и оповестяването на резултатите. Предвижда се и да се привлекат други неправителствени организации, за да се създаде гражданска коалиция за демократични, прозрачни и честни избори.