Българите недоволни от управлението на ЕС
45 на сто не подкрепят европейската помощ за Украйна
/ брой: 49
Скептицизмът на българите към начина на управление на Европейския съюз нараства с по-ускорени темпове, показва проучване на "Алфа рисърч", проведено в периода 1-7 март. Според него едва 12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% са определено неудовлетворени.
Това е свързано най-вече с неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и равенство пред закона до ядрото от държави на ЕС, така и с поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие. Въпреки това един от основните изводи на проучването е, че европейската принадлежност на страната ни не се поставя под съмнение.
Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни. Те са най-критично настроени към онези, които се прилагат или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище. Така например проучването регистрира най-позитивно отношението на българите към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%). Следва удовлетвореността от възможностите за трудова миграция, т.е., за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).
Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления. Към Зеления преход едва 34% положително отношение срещу 42% - отрицателно, а за всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем. Европейската помощ към Украйна не подкрепят 45% от българите.
Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения.