21 Юни 2024петък15:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Икономиката ни е с най-слаб ръст от 10 години насам

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 1568

Националният статистически институт ревизира в посока нагоре годишния икономически ръст на България за първото тримесечие на 2024 г. Според първата ревизия на данните брутният вътрешен продукт на България е нараснал за периода януари – март с 1,8%, което е с 0,1 пункт над експресната картина. На тримесечна база икономическият ръст е запазен на ниво от 0,4%.
Сравнение с предходните две години показва, че годишният растеж на българската икономика през януари – март е под стойностите за същото тримесечие на 2023 г. и много по-малък спрямо съпоставимия период на 2022 г., когато инфлацията достигна рекордни стойности за последните 25 години.
НСИ показва, че годишният ръст на икономиката през първите три месеца на 2024 г. е най-слабият за последните 10 години. Като изключим пандемичната 2020 г., по-слаб растеж беше отчетен през 2014 г., свързана с политическа криза и фалита на Корпоративна търговска банка.
Според данните крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 3,4% на годишна база, което е ускорение спрямо предходното тримесечие.
По-голям ръст има при потреблението на домакинствата, което в крайна сметка има и по-голяма тежест като дял в общото. То расте с 3,7%.
Харчовете на държавата са нагоре с 1,7%. Припомняме, че в самия край на тримесечието бяха направени някои по-големи разходи в железопътната сфера за влакове втора ръка, към общини и други.
Данните на "Евростат" показват, че въпреки скромния ръст на икономиката, България все още се намира в горната половина на списъка с държавите в Европейски съюз по растеж. Сред страните с най-висок икономически ръст е най-новата страна членка на еврозоната Хърватия. По-добре от България се представят още в Гърция, Испания, Кипър, Малта, Литва и Словакия.

Таксиджиите нащрек: индийците им взимат хляба

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 116

Алкохолът и тютюнът у нас - най-евтини в ЕС

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 116

24 нови ракетни площадки срещу градушки

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 116

Русия и Виетнам - все по-близки

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 116

Шолц търси решение за миграцията

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 116

"Хизбула" заплаши и Кипър

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 116

Още един провал

автор:Деси Велева

visibility 325

/ брой: 116

По-добри времена

автор:Мая Йовановска

visibility 316

/ брой: 116

За късия хоризонт

visibility 272

/ брой: 116

Войната, която пак ни напомня: "Хора, бдете!"

автор:Евгений Белий

visibility 324

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ