ГЕРБ остави опоскан научния фонд
Обявяват ново класиране на проектите от опорочения конкурс, но средствата са изчезнали на принципа "кради парите и бягай". Ако фондът си остане без субсидия, новият управител акад. Овчаров ще реагира с оставка
/ брой: 115
Страстите изборни отхвърлиха на заден план скандалите във фонда "Научни изследвания" на просветното министерство". В порочната конкурсна сесия през 2012 г. милиони левове бяха раздадени на фирми и кръгове без научни качества и капацитет, но приближени до предишните управляващи. Учените с месеци протестираха по улиците, скандалът издуха първо министър Сергей Игнатов от поста му, сетне - по-трудно, бяха отстранени шефовете на фонда Рангел Гюров и Христо Петров. Министърът, заменил Игнатов в кабинета "Борисов" - акад. Стефан Воденичаров, обяви две приоритетни свои задачи: да поправи безобразията в научния фонд и да подготви новата оперативна програма за наука в европейския програмен период 2014-2020 г. Служебният министър чл.-кор. Николай Милошев на свой ред обеща същото. По всичко изглежда обаче, че и с двете теми нещата никак не са розови.
Младите учени няколко месеца протестираха срещу безобразията във фонда за 2012 г.
Преди близо 2 месеца Милошев обяви, че ще се промени правилникът на фонда, че целият конкурс с над 1000 кандидатствали научни екипи ще бъде преразгледан и това "ще приключи някъде около 24 май". 24 май дойде. В сайта на МОМН няма информация дали проектите са преминали през ново оценяване. Там продължава да стои единствено списък на учените, номинирани за нови рецензенти от научните организации. Колкото до правилника на фонда, в е-страницата на МОМН си виси старият му действащ досега вариант. Има и проект за нов правилник, който обаче бе критикуван от множество учени като затвърждаващ корупцията. Неочаквано в заседанието на служебния кабинет на 7 май т.г. се появи точка за промяна на въпросния правилник. Уви. Оказа се, че сред неотложните задачи на служебния кабинет е необходимостта в правилника да се промени... названието на т.нар. Национален съвет за наука (несъбран и недействащ). Та съветът трябвало да се нарича "Национален съвет за наука и иновации", щото така изисквал Законът за насърчаване на научните изследвания, приет през... 2003 г., а досега това не било направено. "Няма други промени в разпоредбите на правилника", съобщава лаконично МС. Та тази смехория според служебния МС се оказа единственото спешно нещо, което трябва да се промени.
На практика всичко за ново преглеждане на спечелилите проекти е направено, съобщи обаче вчера за ДУМА новият управител на фонда акад. Владимир Овчаров. По думите му спечелилите 95 проекта в конкурса са били повторно прегледани от цели три комисии. Огледани са наново и всички проекти, отхвърлени уж административно от група чиновници без научна квалификация. Нещата стават трудно, защото при сключени от предишния екип договори и изплатени пари стигаме до приказката "Кьорав карти не играе", каза акад. Овчаров. Според него сегашният екип се опитва да изясни колко са нарушенията на регламент 800 на ЕС и колко пари са раздадени като нерегламентирана държавна помощ, забранена от ЕК. Тогава ще се опитаме да осъдим тези, които са взели пари незаконно, казва акад. Овчаров. Той твърди, че при над 30 от общо 95 спечелили проекти има нарушения.
Акад. Овчаров предполагаше вчера, че още до вечерта ще бъде обявена процедурата за ново класиране на проектите и всички от предишните кандидати, които искат да участват, трябва да заявят това, без да е необходимо да подават наново документи.
Отгоре на всичко ДУМА установи, че част от онези 22 фирми, на които ексминистър Воденичаров анулира договорите, са завели дела в съда срещу него. Това са фирми, които са получили пари в конкурса за проекти в допълнителен раздел "Педагогика", какъвто самият конкурс по регламент изобщо не предвижда. Те обаче са си получили милионите и очевидно смятат, че са в правото си да не ги върнат. Всъщност напълно съзнателно е било бързането на бившия управител Христо Петров в края на миналата година да се сключат договорите и да се раздадат парите в разгара на най-бурните улични протести на учените, които искаха анулиране на конкурса. Сергей Игнатов в това време нагло уверяваше дори в парламента, че пари не се раздават. А целта е била проста - да се сключат светкавично договорите, фирмите и шуробаджанаците да вземат парите, пък после - нека някой ги пипне. Както се казва, кради парите и бягай.
Над 60 нарушения установи инспекторатът на МС в конкурса за 2012 г. И как няма, като сред спечелилите общо 14,8 млн. лв. има фирми и фондации, регистрирани дори в деня на самия конкурс, с по 2 лв. уставен капитал (!), без научен потенциал и инфраструктура, притежавани от доказано свързани с Христо Петров и с Рангел Гюров от НБУ лица. ДУМА писа достатъчно за безобразията. Проблемът обаче е, че тепърва съдът ще решава може ли да се разтрогват вече сключени договори, пък било то и престъпно финансирани. Така че връщането на парите е под въпрос и в далечно бъдеще.
Парите според акад. Овчаров са тежък проблем. Миналата година фондът получил общо 26 млн. лв. за проектите от предишни сесии и от новия конкурс. Сега трябваше да са с още 14,8 млн. лв. отгоре, за да се ликвидират последиците от опорочената сесия, но вместо това за фонда били определени едва 23 млн. лв. за 2013 г. Очевидно и Дянков, и служебният финансов министър Калин Христов така и не са разбрали, че икономията е майка на мизерията. Това, разбира се, не се отнася, както видяхме, за харчовете за масово подслушване и за бонусите на чиновниците в МФ например - мизерията остана за науката. Нещо повече, от МФ искали фондът да върне в бюджета неправомерно раздадени 6 млн. лв. от предишни години, установени от АДФИ, а това означава от 23-те милиона да останат 17. Ако и това стане, свиквам пресконференция и подавам оставка, заяви категорично акад. Овчаров. Някои констатации на АДФИ фондът оспорва, понеже финансистите виждат нарушение, дори ако в раздел "Химия" кандидатства проект с физико-химична насоченост. Това не е ориенталски пазар, ядоса се акад. Овчаров. И добави: Ако намалят още парите, напускам. Не може повече да продължава това отношение към науката, не може непрекъснато да се лъжем, добави той.
С една дума, га крадоха гербаджиите, проблеми нямаше. А когато трябва да се отговаря и да се възстанови законовият ред, проблеми колкото искаш. В МОМН сега чакат четвърти за годината министър, очевидно цялото мръсно наследство от ГЕРБ ще му бъде прехвърлено.
Да добавим, че не е на по-добър хал и подготовката за т.нар. оперативна програма (ОП) "Наука и образование за интелигентен растеж", в която според проекта на ГЕРБ науката е навряна в задния двор. Дори в този й вид обаче министерствата на икономиката, на труда, на регионалното развитие не щат да пуснат програмите, засягащи науката и образованието, които досега те са администрирали, за да преминат в новата програма на МОМН. А парите за тях трябва да се преразпределят. Как и кога - пълна мъгла. Служебното правителство уж обеща пълна прозрачност за преговорите с ЕС и за това колко и за какво ще харчим до 2020 г., но реално информационното затъмнение е пълно. Някаква чернова на договора за партньорство с ЕС за 15 млрд. евро (вариант ГЕРБ с малки корекции според Марин Райков) е пратен през април в Брюксел, но единствената информация за ОП "Наука и образование" е, че парите все още се преразпределят към нея от другите министерства. За следващото правителство остава мъката да разчиства авгиевите обори, оставени от предишната власт. То не може да си позволи да изпусне срока до края на годината за договаряне с ЕК по оперативните програми. Какво и колко може да очаква мизерстващата българска наука засега е неизвестно.