25 Юли 2024четвъртък20:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Екоадвокати с жалба срещу България в ЕК за 2,5 млрд. лв.

Страната ни давала на въглищните електроцентрали незаконна субсидия, твърдят те

/ брой: 118

автор:Светла Василева

visibility 2499

България е предоставила нерегламентирана държавна помощ в размер на 2,5 млрд. лв. на част от топлоелектрическите си въглищни централи в периода между 2007 и 2016 г. Това твърдят в жалба, пусната в края на миналата седмица до Европейската комисия, базираните в Лондон адвокати от ClientEarth. Те се позовават на правилата на ЕС, според които държавна помощ е допустима само когато подкрепя прехода към икономика с ниска въглеродна интензивност, с цел предотвратяване прекъсване на електроснабдяването и намаляване на емисиите на парниковите газове чрез подобряване на енергийната ефективност.
Адвокатът Сам Брайт твърди, че той и колегите му от ClientEarth са посветили повече от година на изучаване на практиката на България на "единствен купувач", при която НЕК изкупува цялото количество електроенергия, произведена по високоефективен начин, известна като когенерация. На централите, които експлоатират такива съоръжения, се заплаща допълнително, като парите се събират от потребителите. Това е част от така наречената добавка "Задължение към обществото".
"България дава на въглищните електроцентрали незаконна субсидия, която подпомага удължаването на живота им. Субсидирането на замърсяващите изкопаеми горива дава несправедливо и незаконно в този случай предимство пред по-чистите технологии. България трябва да се присъедини към световната революция в областта на чистата енергия и да спре да поставя незаконни пречки по пътя й", казва Сам Брайт пред Ройтерс. Според него 2,5 млрд. лв. не е окончателният размер на помощта, дадена от държавата на въглищните ТЕЦ-ове. Тя може и да се окаже по-голяма, тъй като оценката на адвокатите била консервативна.
Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова досега страната ни не е имала пречки с Еврокомисията. От 2015 г. България е направила редица законодателни промени с цел ограничаване достъпа до преференциални цени на произвежданата електроенергия и завишаване на контрола върху когенерациите. Ако ЕК обаче установи, че помощта е била предоставена назаконно, тя може да нареди на страната ни да я възстанови.
ClientEarth имат още една жалба от тази година в ЕК срещу България. През април те подадоха оплакване срещу четири български компании - ТЕЦ "Марица 3" (Димитровград), ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Република", които ще получат квоти за емисии на стойност 197 млн. евро. Според екоадвокатите държавите членки, които предоставят безплатни квоти на ТЕЦ-овете си, могат да го правят при определени условия. Сред тях са модернизация на инфраструктурата, въвеждане на чисти технологии и разнообразяване на енергийния микс. ClientEarth твърдят, че фирмите, получили безплатни квоти, не са направили екоинвестиции в съответствие с Националния инвестиционен план, а българската държава не е изработила ефективни процедури за мониторинг на изпълнението.








 

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 484

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 507

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 464

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 460

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ