Борис Попиванов:
БСП още се бори със стереотипите на прехода
Социалистическата партия постоянно се сблъсква с определени стереотипи, наложени в годините на прехода. За нея се говори като за партия, която повече анализира ситуацията, отколкото я променя. За нея се предполага, че отново би се коалирала с ДПС и все още е сочена като виновник за "лошото наследство", с което ГЕРБ сега трябва да се справя. Това коментира политологът Борис Попиванов по време на кръглата маса за състоянието на БСП и левите идеи, която се провежда в БТА.
Важната задача на левицата днес е реално да бъде припозната като партията, която помага на хората и ги закриля, смята политологът. Той даде пример с малкия и средния бизнес по места, който се чувства стъпкан и изнудван. БСП би могла да печели доверие сред такива хора, тук първо са хората, а после нека е лявото, подчерта Попиванов.
Той посъветва партията да търси по-солиден диалог с обществените организации. Политологът даде пример с дебатите около Истанбулската конвенция, където общите действия на гражданско общество и БСП дадоха резултат. Този диалог е нужен на левицата, продължи той. По думите му трябва да има "внимателен синхрон" между социалистите и държавния глава. В момента го има и то без БСП да му се натрапва, подчерта Попиванов.
Според него за левицата са ключови европейските избори. Не толкова заради печелене на постове и депутати в Брюксел, а защото биха били трамплин за победа в следващите местни и парламентарни избори. Един неуспех на европейски избори, ще подкопае възможностите на БСП да се предстви добре на следващ вот, категоричен бе политологът.
БСП има проблем с това как изглежда, а не с това каква е всъщност, коментира от своя страна Боян Балев. Той потвърди тезата за стереотипите, които все още товарят с негативни възприятия образа на партията. Казваме едно, хората чуват друго, смята социалистът.
По време на дискусията социолозите Живко Георгиев и Стефан Георгиев представиха резултатите от проучване "БСП като алтернатива на властта". БСП трябва да се справи със своята самотност, тъй като няма партньори. На хората им тежи споменът за няколкото неуспешни мандата на червените. Левицата се възприема като партия със застаряващ електорат. Освен това създава усещането, че е в международна изолация, са част от изводите в проучването.
В същото време управлението на ГЕРБ все повече губи позиции и доверие сред обществото. Гафовете на кабинета са Истанбулската конвенция, корупцията, вторият лифт в Банско, неадекватните решения в здравеопазването, политиката по доходите, сочат данните от допитването.
Голяма част от населението смята, че посоката на управлението е грешна. Подобрение очакват богатите, бедните по-скоро са песимисти за промяна в следващата година. Едва 150 000 гласа е преднината на ГЕРБ пред БСП към този момент.
Според Живко Георгиев най-силната страна на ГЕРБ е харизматичният лидер и усещането за добра външна политика на кабинета. БСП пък са силни с опита, интелигнетните и подготвени кадри.