07 Ноември 2024четвъртък18:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

80% от фирмите у нас не се интересуват от наука

Компаниите отделят на година за изследователска и развойна дейност 2 пъти по-малко пари, отколкото за реклама

/ брой: 127

автор:Велиана Христова

visibility 1317

Над 80 на сто от фирмите у нас не поддържат отношения с научни структури и нямат потребност да го правят. Те проявяват почти пълна незаинтересованост към простата истина, че в днешно време конкурентоспособността в бизнеса идва основно от нивото на прилаганите в него научни и технологични разработки. Малко са фирмите, които имат иновационна стратегия. Тези факти, убийствени за страна членка на ЕС, е установен от представително проучване на просветното министерство за готовността на научните институции и бизнеса за съвместна високотехнологична и иновативна дейност. Проучването, реализирано със средства от ОП "Развитие на човешките ресурси", бе представено от зам.-министър Иван Кръстев на кръгла маса "Наука и бизнес" с представители на водещите компании и на вузовете у нас. То нагледно обяснява защо България е на дъното в ЕС по показателя "иновации".
Повечето фирми у нас не се занимават с иновативни дейности, а пазарното мислене не е присъщо на академичните кадри и това е една от причините продуктите на науката да не се прилагат в бизнес дейностите в България, сочи проучването. Бизнесът ни има нисък капацитет и за проектна дейност. Според експертите, въпреки всички приети национални програми за иновативно развитие у нас, липсва централен орган, който да управлява ефективно иновациите и научните изследвания и по принцип имаме нисък административен капацитет за управление на националната иновативна система. Затова се налага ново структуриране на държавната администрация.
Данните от проучването сочат, че:
- 32,7% от учените намират за "много добро" състоянието на своята организация, докато в бизнеса този процент е едва 1,9;
- Образователните институции декларират значително по-високи инвестиции в машини, оборудване и ИКТ, както и повече от 10 пъти по-големи инвестиции в изследователска и развойна дейност (НИРД);
- Половината от научните организации имат специален бюджет за научна и развойна дейност спрямо едва 3,8% за бизнеса;
- 63,4% от учените посочват, че тяхната организация поддържа трайни връзки с бизнеса, обаче тези връзки са едва със 7,3% от работещите в икономиката. И докато учените са убедени, че контактите на науката с бизнеса са важни за икономиката на страната, над 80% от фирмите изобщо не се интересуват от това.
Не е изненада, че представителите на науката изпитват очевиден недостиг на средства, макар че и за предприятията проблемът е водещ. Но активността в привличането на пари чрез проекти при учените е 10 пъти по-висока от тази при работещите в бизнеса, които дори не знаят какви програми има за финансова помощ за въвеждането на иновации в икономиката. Бюрокрацията и липсата на информация са основни пречки при търсенето на финансиране на иновации и за двете групи, сочи проучването.
 Нелицеприятни са изводите и за самите висши училища. Критериите за тяхната акредитация не са достатъчно ориентирани към високи изследователски постижения. Комуникацията между университетите и дори между отделни звена в тях е много слаба, а това влошава резултатите и извършването на интердисциплинни изследвания. Анализът показва нещо, което отдавна бие на очи в системата на висшето образование - че висшите училища са твърде различни по отношение на научната дейност, едни я имат, други не. И още - че макар масово да бяха наречени университети, с няколко изключения нашите висши училища не са такива. Повечето са просто образователни институции в подбрани области, а това е свързано пряко и с проблема за капацитета им да правят наука. 
Може би на фона на толкова стратегии, форуми и приказки за иновации в България малко странен е фактът, че и според учените, и според бизнеса контактите им са успешни, когато са в резултат на самоинициатива, а не на проектно финансиране или на държавна политика. Впрочем управленска политика по отношение на иновациите у нас просто липсва, констатира проучването. Лоша е координацията между правителствените органи, отговорни за осъществяването на контакт между изследванията и практиката. Би трябвало да се направи цялостна национална програма за насърчаване на научните изследвания и на иновативната икономика. Иначе закъде сме се запътили?
    В изследването на МОН се дават и конкретни идеи за подобряване на ситуацията - да се създават "борси" за научни идеи, насочени към бизнеса; активно популяризиране на готови и успешно работещи вече научни продукти за обществото и за икономиката; повишаване на квалификацията на младите учени в съответствие с потребностите на пазара на труда; подкрепа за едномесечни обучения на млади учени в чужбина за работа с високотехнологични комплекси и продукти; провеждане на тематични научни школи в седем приоритетни области като: енергия; зелена химия; биотехнологии, нови материали и пр. Освен това се предлага да се разработи национална електронна платформа, която да интегрира три съществуващи системи - Регистъра на научната дейност, информацията от Българското патентно ведомство и информацията за защитени дисертационни трудове от базата данни на НАЦИД.
 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 749

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 676

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 696

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 648

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 618

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ