Тръгва подписка за възраждане на ученическите лагери
Базите за ученически лагери тънат в разруха, не се стопанисват и съответно не се използват. От общо 165 имота, с които държавата разполага, едва 30 са използваеми, а само 6 имат категоризация. За това алармираха родители, обединени в Гражданска инициатива "Да върнем ученическите лагери на децата". Организацията, която даде пресконференция днес, обяви, че започва подписка за връщането на ученическите лагери. Родителите настояват за законови промени и регламент за гражданско участие в управлението на почивните бази. В момента те се стопанисват от "Ученически отдих и спорт" ЕАД.
Голямата част от базите са построени на прекрасни места със запазена природа и чист въздух. Там обаче няма интернет и това пречи да бъдат категоризирани, заяви Маргарита Спасова, член на Инициативния комитет. В момента, за да изпълнят критериите за получаване на една звезда, базите трябва да имат рецепция, интернет, телевизор и телефон за връзка с рецепцията във всяка стая. Интернетът, категорична бе Спасова, не е нещо съществено за отдиха и почивката на учениците.
Малцина са и учителите, които знаят, че държавата отпуска средства в размер на 16 лв. на ден за учениците, без комисионни и възнаграждения. Вместо детските лагери, известни още като "зелени" или "сини" училища, в които учебният процес продължава сред природата, сега масова практика е така нареченият "ученически спа туризъм".
Спасова посочи, че от години почивните бази на "Ученически отдих и спорт" са оставени без стопанисване, самият директор се назначава политически конюнктурно, без да може да изпълни програмата си за управление. Част от целите на гражданската инициатива е да бъде заложен в учебния план посещение на лагерите минимум два пъти годишно, както и въвеждането на задължителен ритуал по строяване за химна и издигане на знамето в началото на деня.