Още по темата
Така каза министърът!
/ брой: 144
Нови болници, които искат да работят с касата или да се финансират от държавния бюджет, ще могат да се създават само след съгласието на здравния министър. Това гласят промени в Закона за здравето, предложени от ведомството. Нуждата от това МЗ мотивира с големия брой болници в страната, като уточнява, че промяната има за цел по-добро планиране и по-ефективна организация на болничната помощ, финансирана с публични ресурси.
Правомощията на министъра се увеличават и по отношение на ведомствените болници към МС и министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието и на транспорта. Документът предлага в тези болници да се назначат заместници на ръководителите им, които да отговарят за лечебната дейност. Предложенията за тези назначения ще идват от здравния министър.
В сега съществуващите болници пък вече няма да могат да работят извънболнични структури, които не са на съответната болница. Медицински центрове, лаборатории, диагностично-консултативни центрове и т.н. ще могат да осъществяват дейността си на територията на болниците, само ако са тяхна собственост. "Разпоредбата цели да се "затвори цикъла" на обслужване на пациента, като се улесни достъпа му до извънболнична и болнична помощ, чрез едновременното им предоставяне "на едно място".
Освен това се въвежда забрана други лечебни заведения да извършват дейност на територията на държавните и общинските болници.