07 Ноември 2024четвъртък06:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стига да обичаме и да имаме присърце родния край

/ брой: 150

автор:Николая Иванова

visibility 3702

"Дупнишка околия през вековете (от преди Освобождението (1878) до 1959 г.)" - научната монография, написана от доц. д-р по икономика Алекси Тасев бе официално представена в библиотеката при Народно читалище "Зора 1858 г." в Дупница с главна библиотекарка Снежана Дикова. Изданието се състои от 9 раздела, като всеки от тях дава подробна информация за: древното минало на Дупнишка околия според стари сведения, културно-историческото наследство, географията, административното управление, стопанското развитие, техническата инфраструктура, финасово- кредитната система, социално-културната инфраструктура и нейното развитие, известни  личности, родени в околията и свързани с нея. Рецензент на този труд е доц. д-р Гале Христов.
Алекси Тасев е роден на 13 юни 1945 г. в с. Панчарево (Паничарево), Дупнишко. Завършва втория випуск на Учителския институт в Дупница със  специалност "Трудово обучение и Изобразително  изкуство", след това - Стопанската академия в Свищов. Бил е аспирант в АОН - Москва. Работил е като младежки деятел, председател на ИК на ОБНС Дупница от 1985 до 1989 г. Избиран е и е работил на обществени начала като член на бюрата на Обс на БСП-Дупница, на ОбК на ОФ, председател на  футболния клуб "Марек" и др. От 2009 г. е с научно звание доцент. Член е на Съюза на учените в България от 1998 г. В момента се занимава с преподавателска университетска дейност. Автор е на книги с различна тематика, съавтор е в наръчници, издадени от РААБЕ България, и др.
За потребностите и предназначението на тази книга съм се ръководил и от разбирането на Паисий Хилендарски, че когато става дума за желание да се разбере и знае известното - стига да обичаме и да имаме присърце родния край. Оставам с надеждата, че книгата ще помогна "реката на времето" да не отмъкне в "пропастта на забравата" историята за съществуването на Дупнишка околия, каза авторът при представянето на книгата.
 

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ