19 Ноември 2024вторник03:32 ч.

Спорт 2019: Малко медали, доста провали

Отново останахме без световна титла в олимпийските дисциплини

/ брой: 246

автор:Владимир Николов

visibility 1842

И през 2019 година българският спорт запази тенденцията очакванията да надхвърлят значително резултатите. Спортистите ни спечелиха само 4 медала в олимпийски дисциплини, а олимпийските квоти за участие на Игрите в Токио 2020 не са много повече.

Най-много радост и основания за гордост ни донесоха грациите от художествената гимнастика. Ансамбълът, който си осигури участие на Олимпиадата със спечеления бронз още на световното първенство в София през 2018 г., отново застана на третото място на подиума на първенството на планетата в Баку през септември и отново след "съдийски тесли". Ерика Зафирова, Лаура Тратс, Мадлен Радуканова, Симона Дянкова и Стефани Кирякова взеха и сребърен медал в съчетанието с 5 топки. В индивидуалната надпревара Боряна Калейн и Катрин Тасева спечелиха олимпийски визи, но останаха в подстъпите на отличията. Доскорошната прима Невяна Владинова обаче участва в Азербайджан само с две съчетания и почти сигурно е, че няма да я видим в Токио. 

Повече несбъднати очаквания ни донесе най-българският спорт - борбата. В него единствено Спортист №1 за 2018 г. Тайбе Юсеин защити реномето си, макар че изпусна за секунди втора поредна световна титла след драматична загуба на финала. 

Тя прибави към европейската титла и единствената олимпийска квота в борбата засега.

На тепиха в столицата на Казахстан Нур-Султан обаче останалите ни борци не взеха други квоти и спечелиха само още 1 медал. С бронз в неолимпийската категория (72 кг) в класическия стил се окичи Айк Мнацаканян. 

Разочароваха световният вицешампион от 2018 г. Кирил Милов, който не успя да защити класата и амбициите си, както и всички останали наши борци.

Те бяха по-убедителни на европейското първенство в Букурещ през април. Там със злато се окичи и Биляна Дудова, при това в трета различна категория. Лична драма я лиши от участие на световното, а при завръщането си на големия тепих, тя отпадна още на старта на световното първенство (до 23 години) в Будапеща. Неуспехи на европейския и световния тепих съпътстваха и опитите на Мария Оряшкова да замести Станка Златева в тежката категория на борбата. Иначе в самбото Оряшкова заслужи пета световна титла.

Бронз от световното по бокс в Екатеринбург взе Радослав Панталеев (91 кг), което обаче не му гарантира и олимпийска виза.

На ринга поводите за гордост бяха свързани най-вече с изявите на братята Калоян и Тервел Пулеви. Голямата Кобра е официален претендент за титлата в тежка категория във версия Международна боксова федерация след две победи в Щатите - през март над Богдан Дину (Рум) с нокаут в Коста Меса, Калифорния, и над Райдъл Букър (САЩ) с единодушно съдийско решение във Фресно, Калифорния. Нокаутът над румънеца бе последван от целувката на Джени Суши, донесла на българина спиране на правата му за 6 месеца, а 28-ата победа на профиринга (срещу бившия затворник Букър) го утвърди като официален претендент във версия IBF и го доближи до мач за световната титла срещу Антъни Джошуа (Вбр).

Малката Кобра пък спечели интерконтиненталната титла на WBA след категоричен успех над американеца Дешон Уебстър в зала "Колодрума" в Пловдив. Тервел има 15 победи в 15-те си мача на профиринга.

В началото на годината Владимир Илиев спечели исторически първи медал за мъжкия ни биатлон от световно първенство, като се нареди втори в индивидуалното бягане на 20 км в Йостерсунд, Швеция. В същата дисциплина, но на европейското в Минск триумфира Красимир Анев. Зимната олимпиада в Пекин е чак през 2022 г. и можем само да се надяваме биатлонистите ни да запазят формата и точния си мерник дотогава.

Към световния ски елит все по-уверено крачи алпиецът Алберт Попов, спечелил през януари 6-о (в Шладминг) и 9-о място (в Кицбюел) и през декември 12-о във Вал д’Изер в слаломите за Световната купа

В леката атлетика безспоро най-много аплодисменти заслужи Ивет Лалова-Колио. 35-годишната спринтьорка бяга във финала на 200 м на световното първенство в Доха, като покри олимпийски норматив и на 100 м.

Гюлетласкачката Радослава Мавродиева пък спечели европейската титла в зала в Белград през април.

В края на годината и двукратният Спортист №1 на България (2014 и 2017 г.) Григор Димитров намери себе си и се върна на победния път, като достигна полуфинали на Откритото първенство на САЩ и на "Мастърс"-а в Париж. Гришо записа 22 победи и 21 загуби през годината и се върна в топ 20 в света.

Кануистът Ангел Кодинов извоюва сребърен медал от световното първенство в Сегед, Унгария, през август в неолимпийската дисциплина 500 м

Плувецът-маратонец Петър Стойчев пък спечели титлата на 1000 м на Световно първенство по ледено плуване в Мурманск, Русия.

Щангистът Божидар Андреев спечели бронз на световното първенство, 2 европейски титли - за мъже и за младежи (до 23 години), златен медал на големия турнир в Газиантеп в памет на Наим Сюлейманоглу, който бе и олимпийска квалификация за Токио 2020. Той постави 2 мъжки и 6 младежки европейски рекорда. Общо тежкоатлетите подобриха 15 европейски и 57 държавни рекорда и спечелиха 43 медала (7 титли и 13 отличия в двубоите) във всички възрастови групи от големи първенства, което им заслужи признанието за най-успешният български спорт през годината.

Пак в Доха двама българи спечелиха световни титли при параолимпийците - Християн Стоянов с европейски рекорд и рекорд на първенствата в бягането на 1500 м и Ружди Ружди - на гюле.

Йоана Илиева спечели бронзов медал и Световната купа на сабя за девойки до 20 години и е с големи амбиции да надмине постиженията си на Олимпиадата.

Заслужават адмирации и постиженията на алпиниста д-р Атанас Скатов, покорил през годината 4 от хималайските осемхилядници. Сливналията вече е изкачил 10 от 14-те осемхилядници.

Спортист на 2019 г.

1. ВЛАДИМИР ИЛИЕВ 1126

2. Ивет Лалова 907

3. Григор Димитров 839

4. Божидар Андреев 723

5. Тайбе Юсеин 702 

6. Алберт Попов 410

7. Радослав Панталеев 

8. Кубрат Пулев 329 

9. Мария Оряшкова 231 

10. Боряна Калейн 225

Спортист с увреждания:

Християн Стоянов (лека атлетика)

Треньор на 2019 г.

1. ВЕСЕЛА ДИМИТРОВА (худ. г-ка) 117

2. Петър Касабов (борба) 89

3. Николай Захаров (биатлон) 58

4. Иван Иванов (вдигане на тежести) 19

5. Мартин Стоев (волейбол) 17

6. Стойчо Младенов (футбол) 16

   Пламен Братойчев (щанги) 16

8. Ивайло Борисов (ски) 11

9. Иван Петков (волейбол) 7

10. Бранимира Маркова (худ.г-ка) 6

    Цветан Цочев (биатлон) 6

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ