19 Ноември 2024вторник16:39 ч.

Таланти и поклонници

Иван Вазов в бронз и гранит

Статуи, бюстове, барелефи - всички те са поклон пред големия творец от най-добрите български скулптори

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 5448

Станислав Велчев

Внушителна е скулптурата му в родния Сопот. Тя впечатлява не само със своята импозантност на фона на Балкана, но с изображението си показва титаничната сила на твореца. На големия майстор, който не оставя неосветена нито една страница от живота на българите в своите романи, повести, разкази, поеми, стихове, пътеписи, драми, комедии.
Неин автор е скулпторът Иван Блажев, създател на още няколко творения за Вазов: приседналата фигура на народния поет на площад "Александър Невски", бюстът му пред едноименното училище в Плевен...
Този изключително талантлив и скромен творец ни остави забележителни скулптурни портрети и на Христо Ботев в село Мечка, Плевенско, на Пейо Яворов, на Христо Смирненски, на Дора Габе.
Ваятели на Вазови скулптури са още изтъкнатите майстори на длетото Жеко Спиридонов, Андрей Николов, Николай Шмиргела, Андрей Гуляшки и още колко други имена, свързани трайно с това изкуство. Всеки от тях е изваял образа му така, както го е видял в представите си - мъдър и достолепен.
Дали ще е в статуя или бюст, в барелеф или орелеф - от всички тях ни гледа един голям творец.
Не можах обаче да осъществя намерението си към своята експозиция да прибавя и бюста на Вазов, поставен пред дома на унгарския патриот и пламенен поет Шандор Петьофи в Унгария, чиито огнени стихове са прозвучали за пръв път на български в превод на Вазов.
В тази връзка ще си позволя и едно лирично отклонение, което ме отвежда в студентството ми, в началото на 50-те години на миналия век. Запечатано е със снимка, направена от мои колеги от Училището за кинематография, на която декламирам "Лудият" от Петьофи в превод на Иван Вазов.
Това стихотворение има два превода - на Иван Вазов и на Пенчо Славейков. Аз ги знаех и двата варианта наизуст, но предпочитах да рецитирам Вазовия вариант. Той ми се виждаше по-емоционален.
Но да се върна към темата за Вазовите скулптурни изображения. Не предполагам, а съм сигурен, че в своята издирвателска дейност има какво още да прибавя към експозицията "Иван Вазов в бронз и гранит". Защото все още съществуват неоткрити и невключени в нея скулптури на големия български поет.
Една от тях е статуята на Вазов, заминала за Италия в края на май т.г. Точно когато отбелязваме 160-ата годишнина от рождението му. Неин автор е изтъкнатият скулптор Величко Минеков.
Гордост е за нас, че във Вечния град, наред с Кирил Философ и брат му Методий, застава още една светла личност, свързана с духовна България.



Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 552

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 527

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 544

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 544

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ