18 Септември 2024сряда18:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

С едната ръка взимат...

/ брой: 26

автор:Светлана Велева

visibility 1138

Oбщинският дълг да не надвишава 15% от собствените приходи, решиха депутати. Досега те бяха 25%. Последните години към общините се увеличиха изискванията - да намалят разходите си, да съкратят администрацията, да увеличават приходите си, криза e. И като стимул това да се случва, редовно им се орязват субсидиите. Нищо, че ограничаването на държавните субсидии към общините по-скоро стимулира кризата, вместо да я ограничава. Защото реално общините дават най-много възможности за развитие на местния бизнес и съхраняване на работните места. Как ще изпълнят новото условие, не е ясно, при положение, че през 2009 и 2010 общинските дефицити минаха 15% от приходите им. Общо за последните 4 години приходите им са намалели с около 1 млрд. лв. Според Евростат сме на последно място в ЕС по дял на общинските приходи в БВП. Това логично доведе до нарастване на техния дълг. В началото на 2009 г. той е бил под 500 млн. лв., основно вътрешен. В края на 2011 г. този дълг вече се е удвоил, достигайки 950 млн. лв., като външният дълг превишава вътрешния. По данни на МФ 60% от общините в България започнаха 2012 г. с дългове от около 200 млн. лв., които поддържат от няколко години. Над 160 кметства са "на червено", а близо 30 - със запорирани сметки. А след запора цялата дейност на общината на практика спира. Допълнително държавните институции не изплащат задълженията си по проекти, а общината трябва да си увеличи приходите, за да не надвишават 15% от дълговете й, как? Като с едната ръка я орязват, а с другата - изискват?

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 592

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 597

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 547

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 572

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ