08 Ноември 2024петък01:40 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

"Проклятието на фараоните" не съществува

/ брой: 170

автор:Велиана Христова

visibility 3020

Генни изследвания доказаха, че египетският фараон Тутанкамон е починал от усложнения след прекарана малария. Управлявал от 1333 до 1323 г. пр.Хр., Тутанкамон върнал вярата в старите богове, низвергнати от предшественика му (възможно негов баща) Ехнатон. Той победил и няколко съседни дребни племена, но е станал знаменит с друго.
Обикновено гробниците на фараоните са били ограбвани още в древни времена, най-вече от техните строители, които били добре запознати с архитектурата им. Неизвестно защо гробницата на Тутанкамон не е била ограбвана, тя е разкрита през 1922 г. от египтолога Ховард Картър и мецената лорд Карнарвон. Откриването на тази гробница със знаменитата златна маска и множество прекрасно съхранили се находки се смята за едно от най-големите археологически събития на ХХ век.
Веднага след като била открита мумията, са възникнали спорове за причината за преждевременната смърт на владетелия, който е бил едва на 19 години. Рентгеновите снимки показали, че в основата на черепа има процеп, но скоро се изяснило, че той се е образувал в процеса на мумифицирането. Няма съмнение обаче, че кракът на фараона е бил счупен и доскоро се смяташе, че той е починал от заразяване на кръвта след счупването. Учените са установили също, че Тутанкамон е имал "вълча захапка".
Генетичните изследвания обаче, които се правят в последните две години, показват, че нещастният юноша е страдал от типичната за долината на Нил малария и е починал от усложнения, предизвикани от нея. "Никога не съм предполагал, че ние някога ще направим такива важни открития", заяви видният египетски археолог Захи Хавас. Става дума не само за причината на смъртта на фараона, но и за това, че чрез ДНК анализ на останки от най-близките роднини на Тутанкамон е установено генеалогическото дърво на династията.


Още след като през 1922 г. е била отворена гробницата, възниква известната легенда за "проклятието на фараона" - лорд Карнарвон и още двама от изследователите са починали ненадейно скоро след откритието. А всъщност повечето от учените, участвали в разкриването на гробницата, са живели дълго и легендата е само една вестникарска "патица". Смята се, че Карнарвон е починал след ухапване от малариен комар. Днес обаче може да се предположи, че той се е заразил от мумията.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ