05 Юли 2024петък21:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Валери Стефанов ни връща в ранната епоха на фотографските образи

/ брой: 216

автор:Дума

visibility 716

Университетското издателство "Св. Климент Охридски" представя "Имало едно време в България. Фотографски кодове и носталгични сюжети" от Валери Стефанов.

Една Всеобща история на сенките очаква да бъде написана. Там ще се срещнат изчезващото и въобразеното, огледалата и сънищата, изворите и изображенията, фантазиите и фантасмагориите...

Фотографията може да бъде мислена като част от тази обща история на изображенията, на "призрачното, което плаши", на "следите, които остават"...

Фотографията носи в себе си огромното наследство на сенките, на тревожещите образи, на старите диаболични огледала, на магическите живописни портрети. Всички те създават големия сюжет за колебливата, неясна и податлива на кражби идентичност. Това е нашата вечна привлеченост, но и разтревоженост от присъствията и отсъствията, от подмените и привиденията.

Книгата се връща в ранната епоха на фотографските образи, за да осмисли тяхната специфична функционалност. Основните теми са свързани с концептуализация на образа и портрета, фотографските "техники на тялото", анализ и реторика на груповата снимка, фотографската дисциплина на телата (поза и позиране) и др. Изданието е богато илюстрирано.

ВАЛЕРИ СТЕФАНОВ е професор по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки. Автор е на петнадесет литературоведски книги - "Лабиринтите на смисъла", "Литературната институция", "Участта Вавилон", "Българска литература ХХ век", "Българска словесна култура", "Дяволът", "Четирима автори на "Дон Кихот" и др. През 2004 г. издава първия си роман - "Изгубените магарета". Носител e на наградата "Южна пролет" за първа критическа книга, наградата на Сдружение на българските писатели за критическата книга "Творбата - място в света", наградата на София за романа "Някой отдолу", "Рицар на книгата" на Асоциация "Българска книга" и др.

 

 

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 628

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 404

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 396

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ