Пържен вятър*
/ брой: 57
Димитър Манолов
Зимата внасяме ток от Сърбия, който се произвежда с нашите въглища. Само че Сърбия не плаща въглеродни емисии, защото не са в ЕС и затова може да ни предложат такава ниска цена, а ние плащаме за „пържен вятър“. Те ни пращат този ток, които на тях им е излишен, а когато на тях им трябва, такова време ще дойде, тези излишъци няма да ги има, а и на нас тогава ще ни трябва ток. И тогава киселите гъзари от София няма да има с какво да си зареждат телефоните в офисите.
Кой би предсказал каква ще е цената на електроенергията на 1 юли т. г., когато битовите потребители излизат на либерализирания пазар?
Депутати и политици обичат приказките на едро. Връщаме се към политическото говорене, защото в политиката винаги се говори с нещо, което се определя като полуистина. Така че това, което говорят за увеличение на тока за битовите потребители - 20%, може да са 22,5%, може да са 27%... На 1 юли винаги се правят такива неща, защото потребяваме малко ток и не се топлим, но на 1 ноември картината ще е друга.
Никой не знае ЕРП-ата на каква цена ще купуват от енергийната борса. Другото е, че затвори третата ни най-голяма ТЕЦ и нашата енергийна система е не пред срив, а пред изчезване. Системата е пред разпад, направихме "Козлодуй" да закъса, ще строим мощности, никой не знае за какви пари.
Напрежение има в енергетиката заедно с отбраната, защото сега, когато предстои "Марица Изток" да бъде унищожен, има остатъчни активи - 200 кв. км земи, първокласни. Какво ще направят с тях – не знаят, но най-добре е да ги откраднат. И вторият голям проблем е, че всеки гледа какво ще открадне другият и да не е по-малко от него.
Относно енергийната бедност - КТ "Подкрепа" няма да подкрепи потребители, които си топлят басейните на ток, ще подкрепим тези, който не могат да си купят климатици и се топлят с печка с реотан.
Пред БНР, заглавието е на редакцията