Младите в БСП предложиха алтернативен проект на Закон за младежта
Основният проблем при хората от 15 до 29-годишна възраст е безработицата
/ брой: 47
Младежкото обединение на БСП предложи алтернативен проект на Закона за младежта. Социалистите представиха идеите си на отворена дискусия с тема "Къде са младежите". Целта му е създаване на инструмент, който да решава реалните проблеми на младите в България, както и търсене на консенсус по въпросите на младежката политика с широк кръг младежки политически и неправителствени организации.
Депутатите от Коалиция за България ще съдействат алтернативните предложения на младите в БСП да бъдат внесени за обсъждане в Народното събрание, където предстои да се разгледа и законопроектът за младежта.
Участниците в дискусията посочиха слабостите на подготвения проект на управляващите - ограничаването на представителността на младежките организации, границите на младежката възраст, липсата на яснота по отношение на ангажиментите на общините, въпросът за доброволчеството.
Основният проблем при младежите е безработицата, беше ясният извод на левицата. Младите са губещите от кризата, 26% от тях официално са напуснали страната ни за 2010 година, посочиха от БСП. Според техните данни през 2011 година младежката безработица е достигнала до 29%.
"Всеки трети млад човек е без работа. Ако искаме закон за младежта, трябва да си отговорим на въпроса какви са младите. Според общественото мнение младите се интересуват най-вече от пари, работа и развлечения, докато образованието е едва на шесто място", коментира левият депутат Драгомир Стойнев.
Младежи обаче споделят, че се интересуват повече от образование, и се получава разминаване между нагласите на младежите и на обществото като цяло, посочи Стефан Георгиев, социолог от агенция "Афис". За разлика от законопроекта на ГЕРБ, документът на младежкото обеденение на левицата не се отнася до ограничен кръг младежки организации, а е насочен към всички млади хора. В този проектозакон не виждам младежи, а само младежки организации, каза Георгиев. Той коментира, че 6% от младите членуват в организации. Неформалните групи са много по-силни и те трябва да бъдат изслушани. В него са заложени данъчни облекчения за отглеждане на деца и за закупуване на собствено жилище, мерки за социално включване на младите хора в риск, залага нормативни предпоставки за развитие на младежката база. В него е заложено и допълнително финансиране на мерките и политиките чрез Фонд за развитие на младежта.
"Нито един закон, най-малко за младежта, трябва да бъде налаган. Твърдо стоим на позицията, че закон за младежта трябва да има, но не на всяка цена, а само ако по него има консенсус. В случая с проекта на ГЕРБ съгласие няма", каза председателят на младежта в БСП Явор Гечев.
На дискусията се разгледа обстойно и темата за хората с увреждания. От левицата предложиха всеки работодател да се задължи да наема такива хора. Ако не желае да работи с тях, да си плаща във фонд, от който ще им се плащат заплатите.
Младите не са просто статистика от злоупотребяващи с алкохол или дрога хора, чрез която да се оправдават безсмислени държавнически текстове, бяха някои от коментарите в нея.
"В този закон няма нито дума за бизнеса, който да получи шанс и възможност да подкрепи новите кадри. От него само се иска да дава стипендии, да прави обучения, да отчита дейност в полза на обществото. Но никой не го чува, че му трябват работници, съвременни, гъвкави, с възможности. И това е работа и на образователната система, и на закона за младежта", коментираха още участниците.