09 Ноември 2024събота15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Между зимната депресия и пролетната умора

Преди да превъртим стрелките на будилника, как да нагодим към него биологичния си часовник

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 1897

Постоянно чувство на отпадналост, сънливост, неспособност за концентрация - все признаци на сезонната депресия. А главната причина за зимните страдания е... краткият ден. За щастие денят вече става все по-дълъг. А буквално след часове ще добавим още 1 час към светлата част на денонощието. Е, наистина сега идва сезонът на пролетната умора. Липсата на движение, лошото хранене, прекараните настинки през зимата водят до натрупване на токсини в организма. През студените месеци метаболизмът се забавя и абсорбирането на веществата става по-трудно. Затова с идването на пролетта се чувстваме изморени и неработоспособни. Според някои учени една от причините е насищането на кръвта ни с кислород благодарение на по-честото излизане на чист въздух, проветряването на стаите, разцъфването на дърветата. Когато количествата на въглеродните показатели рязко спадат, кръвоносните съдове се свиват и ние ставаме по-вяли, неработоспособни и сънливи.
Досадните хормони също имат пръст за тези оплаквания. Според някои теории през зимата организмът ни е изчерпал запасите си от серотонин и затова хормонът на съня - мелатонинът, влиза в действие. И докато дните стават все по-дълги, тялото ни постепенно се аклиматизира, произвежда повече ендорфин, тестостерон и естроген. Тези промени ни натоварват и водят до умора, казва д-р Верма.
Смяната на часовото време с т.нар. лятно се приема като кражба от съня, а адаптацията отнема седмица, а за някои хора - 10-15 дни. 
За да избегнете стреса и негативните емоции, преди всичко си починете много добре в деня, в чиято нощ ще превъртим стрелките на часовника с един час напред. Това е първият съвет на д-р Апараджита Верма, медицински директор на центъра за изследване на съня към Методисткия неврологичен институт в Хюстън. В САЩ вече втора седмица са на лятно часово време, а към зимното ще преминат в началото на ноември - седмица след България.
Промяната на биологичния часовник е много по-трудно от превъртането на стрелките на часовника, казва д-р Верма. Според специалистката е важно в тази нощ да опитате да легнете час по-рано от обичайното. А в неделния ранен следобед дремнете, но не прекалявайте и гледайте да не заспивате между 18 и 22 ч., а през следващите нощи се опитвайте да си лягате с по 10-15 минути по-рано от обичайното, препоръчва лекарката. Около 70 млн. американци страдат от някакъв вид нарушение на съня и преминаването към лятно часово време може да има при тях и сериозни здравословни проблеми, предупреждава д-р Верма. Тя подчертава, че само 42 мин. сън под нормата може да навреди сериозно на здравето ни. Д-р Верма припомня и някои от основните

правила за хигиена на съня:

да се спи в проветрена и добре затъмнена стая; да не бъдат пускани в леглото домашни любимци и да не се яде в него; да не се гледа телевизия в спалнята; да не се вземат приспивателни или ако са изписани от лекар, да се вземат не повече от 10-15 дни.
Едни от най-честите последици от недоспиването са високо кръвно налягане, затлъстяване, диабет, белодробни болести. Доказано е, че системното недоспиване пречи на нормалното зарастване на раните и забавя метаболизма.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ