Конгратюлейшънс, Борисов, за Ченген!
/ брой: 16
От скандала със СРС-тата светът разбра, че България е една голяма ченгеджийница. За да изгради международен имидж, Борисов се поотърка около Дилма Русеф, ама каква стана тя? Все повече прилича на Пиночет.
Сега Борисов бърза да получи вот на доверие преди скандалът да е станал по-голям. Не знам какви нови записи ще се появят, но ми е известно, че Европейската комисия няма да остави без внимание подробността дали подслушванията са били извършвани законно. Тоест с разрешение от съдия. При това във всеки отделен случай на подслушвано лице от съдия, който има отношение към съответното досъдебно производство, а не от един и същи удобен магистрат на конвейер. А също дали премиерът действително е казал това, което чухме.
Затова докладът за напредъка на България в изпълнение на препоръките на механизма за проверка и наблюдение на комисията, който се очаква през февруари, вероятно ще бъде катастрофален. Тогава вот на доверие няма да свърши работа, ще трябва оставка.
Борисов разправяше, че понеже вече няма приятели, самотно си стои в Банкя и си пуска дивидита. Ама май не били дивидита, а СРС-та. Продуцентска къща ДАНС се грижи за това всеки ден до него да достига "бест оф" подслушаното, на основата на което българският премиер взема важните за държавата решения.
След премиерските откровения, че всички министри трябва да бъдат подслушвани, и след изказванията на мнозина от тях, че това било нормално и дори престижно, българската върхушка изглежда като реалити шоу. Ченгеджийница плюс чалгаджийница. Сори за чуждите посланици, които трябва да си преведат това. Впрочем съветвам ги да внимават какво говорят и винаги да звучат бодро, защото и те трябва да градят имидж.
У нас булевардните медии обичат екшън героя Бойко Борисов, те до голяма степен го създадоха. Затова у нас има търпимост към факта, че той е казал, че е поел ангажимент да протежира добре облечен бизнесмен. През май в Германия президентът Хорст Кьолер подаде оставка заради изказване, което евентуално би могло да се възприеме като критика за участието на страната му във военни мисии зад граница.
Но България не е Германия. Статистически погледнато, у нас едни и същи хора смятат, че Борисов здраво се е издънил и че е нормално да остане на поста премиер. Презумпцията е, че цялата политическа класа краде, а народът иска да вижда медийния си герой непрекъснато. Каква прелест: Бойко също обича това.
Атаките срещу Борисов очевидно са организирани от Алексей Петров, личност, която не бих искал да имам сред приятелите си и която е сравнима с Борисов като произход и биография. Само че Борисов попадна в капана на Алексей Петров, а целокупното МеВеРе и прочее служби не успяха да засечат изтичанията на информация. За подобен провал всеки европейски политик ще признае, че се е провалил и че друг трябва да поеме отговорността на управлението. А ако към това прибавим и провала за Шенген, нещата изглеждат съвсем зле.
Другият аспект е афишираната борба на Борисов срещу бившата Държавна сигурност, която обаче не звучи убедително. Всъщност става въпрос за борба на бивши милиционери-комплексари срещу колегите им, с които са тренирали бойни изкуства в едни и същи школи, но които са стояли по-високо в йерархията.
Но каратистът Борисов се готви да превърне слабостта си в сила. Получи ли доверие, ченгеджийницата ще заработи с още по-голяма сила, защото Борисов ще ни настрои антиевропейски. Може да съм лош пророк, но очаквам по-нататъшна Орбанизация на българското общество. Имам предвид стила и метода на Виктор Орбан в Унгария, който в момента заплашва устоите на Евросъюза, ако не получи мощен отпор от Брюксел.
Соцопозицията у нас е слаба, защото срещу почти всички нейни основни представители Борисов се е погрижил да има заведени дела. Така той ги респектира, казано на неговия физкултурен език. С ДПС отношенията са много по-топли, отколкото се признава официално, нищо чудно скоро да видим Борисов на агне на барбекюто на Доган. Синята коалиция се опитва нещо да спазари с Борисов преди вота. "Атака" ще си вдигне цената и нищо чудно да поиска да участва в управлението. Лошо за имиджа на ГЕРБ и на България? Всъщност вече нищо няма значение.
Вашият премиер наистина ли е човек от ъндърграунда, питаха ме колеги в пресзалата на комисията в Брюксел.
Комисията каза, че той първи е проявил политическа воля да бори престъпността, отговарям.
Ами че комисията доскоро подкрепяше и Бен Али в Тунис, ме репликираха.
Не казах нищо. Щото не сме тунизийци.