Книга-албум за Васил Левски
Изданието среща читателя преди всичко с визуалната познавателна материя, отнасяща се за най-ярката нравствена и безспорна личност в новата ни история
/ брой: 41
Буквално в навечерието на юбилейната 175-годишнина от рождението на Васил Левски на книжното поле се появи книга-албум за Васил Левски. За първи път! Няма грешка! Книгата-албум за Васил Левски се прави за първи път, заяви научният консултант и автор на текста в изданието проф. Дойно Дойнов - председател на Общобългарския комитет "Васил Левски". Съставители на албума са д-р Стоян Джавезов, председател на фондация "Васил Левски", художникът Александър Цокев и Христо Ковачев. Коректорка е д-р Екатерина Захариева. Творческият труд се издава с финансовата подкрепа на Българската банка за развитие и е издание на Общобългарския комитет и фондация "Васил Левски", датирано към 2012 г.
При погледа ми върху историческия календар, свързан с 2012 г., позволявам си да припозная новата година да бъде година на Апостола, затова и приемам издаването на книгата-албум и традиционния календар от комитета, носещ името на Апостола, като един сполучлив старт в начинанията през годината, посветени на този юбилей.
Амбицията на съставителите на книгата-албум е тя да срещне съвременния читател преди всичко с визуалната познавателна материя, отнасяща се за най-ярката нравствена и безспорна личност в новата българска история - Апостола на свободата Васил Левски. И понеже албумът е възпоменателен, посветен на 175 години от рождението на безсмъртния карловец, трябва да изразим задоволството си от сполуката на съставителите.
Показаните запазени само седем лични фотографии на Апостола ни разкриват физическите му качества и ни въвеждат в духовния мир на човека, който в съзнанието си сме слели със светците. А авторовите портрети на Георги Данчов, Жечко Попов, Найден Петков и Дечко Узунов, както и двете снимки от 1870-а и особено тези от 1872 г., направени след общото събрание на БРЦК, се възприемат с особено приятно национално самочувствие. Не само заради привлекателната му красота с папийонката и известна като "полицейска" снимка, чрез която е търсен из цялата страна есента и зимата на 1872 г., но и защото с този си образ остава безпогрешно познат за българите от всички поколения. Пък и не само в Отечеството, но и на европейския и световния хоризонт.
Достойно са представени и немалкото художници, които с умението да проникват в лицето на човека, духа, психиката, природната и историческата загадка, ни показват характерни моменти от житейския и революционния път на Апостола. Такива са картините на Димитър Гюдженов - "Апостола като знаменосец в Балкана", "Левски и Ботев във воденицата" от художника Иван Петров, "Левски пред съда" от художничката Калина Тасева, "Обесването на В. Левски" от художника Борис Ангелушев... Високостойностни и разкриващи интересни страни от живота и делото на Левски са художествените продукции на Жечко Попов, Петър Терзиев, Никола Кожухаров, Александър Поплилов, Цвятко Дочев, Хенрик Дембицки и др.
Разбира се, стойността на албума се приповдига и с показаните снимкови материали от фотографа Карол Поп де Сатмари - 1868 г. в Букурещ, Анастас Карастоянов - 1867 и 1868 г. в Белград, Никола Хитров, автор на семейните снимки - 1874 г. Към тях следва да споменем и показаните фотографии на изградените десетки паметници на Апостола в България и чужбина с автори скулпторите Марин Василев, Адолф Колер, Иван Мандев, Михаил Шапкарев, Любомир Далчев и др.
Информацията не би била приблизително пълна, ако не посочим, че към изобразителната част на албума с висока познавателност и професионална взискателност е поднесената текстова биографична справка и отделно летопис (по дати и години) на живота и делото на Левски от проф. Дойно Дойнов.
Накрая, чест прави на Българската банка за развитие за финансовата подкрепа при издаването на настоящата книга-албум. Няма друго определение на жеста, освен че това е един щедър акт, продължение на дарителството от епохата на Българското възраждане.