11 Ноември 2024понеделник21:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Кървави атентати в Кампала

Взривовете са евентуален ислямистки отговор на намесата на Уганда в умиротворяването на Сомалия Ричард Лох

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 2378

Ричард Лох

Двете бомбени експлозии, които убиха най-малко 64 души в Кампала, столицата на Уганда, гледащи финала на Мондиала, пораждат подозрения за ислямистка връзка в нападенията заради присъствието на угандийски военни в Сомалия. Засега никой не е поел отговорност за атентатите. Но угандийските миротворци помагат на подкрепяното от Запада правителство на Сомалия, борещо се с вдъхновените от "Ал Кайда" ислямистки бунтовници, начело на които стои движението "Аш Шабаб".
Координираните нападения срещу претъпкани с хора места са отличителен знак на "Ал Кайда" и на групировките, свързани с мрежата на Осама бин Ладен. Сомалийските ислямисти от "Аш Шабаб" твърдят, че са свързани с "Ал Кайда". Представители на западни служби за сигурност вече предупредиха, че Сомалия може да бъде използвана като отправна точка за атаки срещу нейните съседи и срещу по-далечни държави от региона.
Угандийците са луди по футбола. Нападението срещу множеството, събрало се в два ресторанта в угандийската столица Кампала, за да гледа финала на Мондиала, е планирано така, че да вземе максимален брой жертви. Това беше единственият по-сериозен инцидент, белязал първото африканско домакинство на футболните финали.
Силите за сигурност на Република Южна Африка бяха поставени на бойна нога, за да предотвратят нападения срещу самия Мондиал.
Името на едното от заведенията, станали мишена на атентатите в Уганда - "Етиопски селски ресторант" - засилва подозренията за ислямистката следа. Етиопските сили влязоха в Сомалия в края на 2006 г., за да прогонят ислямистките движения от столицата Могадишу. Етиопската военна операция предизвика сегашния бунт и въпреки че Етиопия изтегли войските си, ислямистите продължават да гледат на нея като на най-големия си враг.
В последните години насилието до голяма степен бе в пределите на Сомалия и не се разпространи в останалата част на Източна Африка. "Аш Шабаб" обаче заплаши с нападения срещу Уганда и Бурунди, защото те имат войски в Сомалия. Угандийските войски са гръбнакът на 6-те хиляди военни на Африканския съюз в Сомалия. Сомалийските ислямисти заплашиха също така Кения и Етиопия.
Сомалийският президент Шариф Шейх Ахмед в събота заяви пред "Ройтерс", че е притеснен от нарастващия брой чужди джихадисти, присъединяващи се към ислямистките бунтовници в Сомалия. Той предупреди, че те са все по-голяма заплаха за регионалната сигурност.
Източна Африка и преди е била мишена на ислямистите. В бомбените атентати срещу посолствата на САЩ в Кения и Танзания през 1998 г. загинаха 224 души. Тогава САЩ обвиниха "Ал Каида" за тези нападения. Четири години след това атентатор се взриви в кенийски хотел на брега на Индийския океан и уби 15 души.
Уганда води в продължение на две десетилетия война с бунтовниците от "Съпротивителната армия на Бога" (САБ), известни с отвличанията на деца, убийствата, изнасилванията и осакатяване на хора, извършени по време на тяхната битка за установяването на теократичен режим.
Но САБ, преследвана от угандийската армия, докато Международният наказателен съд издирва нейните лидери, се пръсна из отдалечените и нестабилни райони в съседните страни и вече почти няма очевиден мотив, нито сили да извърши нападения, каквито би извършила една ислямистка групировка.
Според разузнавателни данни бунтовническата групировка Обединени демократични сили се прегрупира в Демократична република Конго. Но повечето анализатори смятат, че силите й са тотално изчерпани.
Политическото напрежение в Уганда расте. Залозите се повишават, защото е предвидено догодина там да започне добив на петрол. Опозицията заплашва да бойкотира изборите следващата година, ако избирателната комисия не бъде сменена, но тя не би спечелила почти нищо от подобни атентати.
В краткосрочен план взривовете едва ли ще накарат Уганда да се откаже от ролята си в Сомалия. Ако се окаже, че атентатите са свързани с "Аш Шабаб", това може да предизвика твърд отговор в Могадишу, където в миналото угандийските военни редовно подлагаха на минометен обстрел бастионите на бунтовниците.
В дългосрочен план нападенията могат да породят още въпроси какво точно прави Уганда в Сомалия и защо поема там риска да подкрепя правителство, което на практика контролира само няколко квартала в сомалийската столица.
В края на краищата решение по този въпрос ще вземе президентът на Уганда Йовери Мусевени, който е на власт от 1986 г. и който се очаква да спечели още един президентски мандат следващата година въпреки все по-силната и сплотена опозиция.
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ