Екран
Личности
Изложбата "Федерико Фелини: 100" започна световното си турне от Москва
/ брой: 54
Тържествено откриване на изложбата "Федерико Фелини: 100", посветена на столетието от рождението на именития режисьор, се състоя в Музея на киното в изложбения комплекс ВДНХ в Москва. Руската столица е първият град, в който се представя проектът. Предвидено е от март 2020 г. до март 2021 г. той да бъде показан на много места по света - главно в столиците, в които се провеждат най-големите кинофестивали.
"Решихме да започнем именно от Москва, защото Фелини е имал особено отношение към този град. Той е бил тук два пъти, два пъти е получавал награди, изпитвал е по-специално чувство към него. Затова изложбата за Фелини като човек и като художник тръгва от Москва", заявява пред ТАСС Луиджина Педи, директорка на Италианския културен институт в руската столица.
В пътуващата експозиция са включени повече от 170 плаката, костюми, реквизит от филми, редки фотоматериали, документи и рисунки. В залите са подредени афиши за филмите "Сладък живот", "Джинджър и Фред", "Градът на жените", костюми от "Рим" и "Казанова на Федерико Фелини", архивни документи. Може да се видят писма на режисьора до съпругата му Джулиета Мазина.
Експонатите са предоставени за изложбата от Централния държавен архив на Рим, архива Cinemazero Images, историческия архив Luce, както и от частни колекционери, сред които и племенницата на режисьора Франческа Фабри Фелини. Тя е един от кураторите на изложбата, но не е успяла да пристигне за откриването й.
Федерико Фелини е роден на 20 януари 1920 г. в Римини. През 1944 г. се запознава с режисьора Роберто Роселини и става негов асистент. Заедно написват сценария за филма "Рим - открит град" (1945). Първата му режисьорска работа е "Светлините на вариетето" (1950), заснета заедно с Алберто Латуада. Световна известност му донасят "Пътят" (1954) и "Нощите на Кабирия" (1957). И двата са удостоени с "Оскар" за чуждоезичен филм. През 1960 г. "Сладък живот" получава "Златна палма" в Кан. В него актьорът Валтер Сантесо изиграва ролята на фотографа Папараци, чието име впоследствие става нарицателно. През 1963 г. в Москва се осъществява световната премиера на автобиографичния филм "Осем и половина", който спечелва на Фелини трети "Оскар" и Голямата награда на Московския кинофестивал. Четвъртата статуетка на Американската филмова академия му донася "Амаркорд", а малко преди да почине през 1993 г. му е присъден "Оскар" за цялостен принос към Седмото изкуство. Международното летище в Римини носи името на прочутия режисьор.