Стратегия на упадъка
/ брой: 82
Минималната работна заплата догодина щяла да се вдигне с 40 лв. - на 460 лв., и дотам. За следващите две години се замразява. Това гласи бюджетна прогноза на Министерството на финансите до 2019 г. В нея оптимистично е подчертано как през следващите години остава стремежът за запазване на стабилността на публичните финанси. Едни макропараметри ще растат умерено, негативните съответно ще намаляват. И през 2019 г. ще имаме бюджетен дефицит едва 0,5% от БВП! И сигурно ще сме първенци в ЕС по финансови показатели! А хора дали ще са останали? И как ще се постигне плавен растеж до 2,7% през 2019 г. без заложени никакви стимули - нито в икономиката, нито в човешкия ресурс, който всъщност създава БВП?
В последните седмици различни браншове заплашиха с вдигане на цени - автопревозвачите, заради очакваната по-висока тол такса, такситата - заради новия данък. Отделно енергийният министър призна, че с пълната либерализация на пазара електроенергията ще поскъпне, което ще накара бизнеса във всички сектори да вдигне цените и вероятно да съкрати персонал. Винетката поскъпна заради липса на средства за ремонт на пътища. Предстои билетчето за градския транспорт да скочи с 60%. С всички тези повишения животът значително ще поскъпне в обозримо бъдеще. А малкият бизнес как ще оцелее? Вече започнаха масови протести. А е едва началото на годината. А следващите две?
При такова хаотично управление на сектори, непредвидени разходи и вдигане на цени на основни услуги как ще живеят хората следващите две години със замразени доходи, предвид големия брой хора на минимална заплата? Останалите доходи щели да растат с 2,7%, гласи прогнозата, докато животът ще поскъпва в пъти по-бързо. И ако сега сме на първо място в ЕС по бедност и ниски доходи, до две години България вече ще може да се конкурира с африканските държави по бедност. Стратегия на упадъка!