Референдумско
/ брой: 238
Меко казано, не е прав президентът да иска изключване на АЕЦ "Белене" от формулировката на въпроса за референдума. Най-малкото поради 2 причини. Първата - защото над 700 000 българи се подписаха, за да бъдат питани именно за "Белене", а не да решават витиевати дилеми от "стратегически характер" на тема ядрена енергетика. По този начин и самата подписка представлява своеобразен "референдум за референдума", чиято воля трябва да бъде зачетена.
Втората - изисква го самият Закон за референдумите, според който въпросът може да бъде редактиран, но без да се изменя съдържанието му. Ще ми се да вярвам, че инженерното образование на държавния глава е причина за непознаването на закона. Другото си е чист опит за манипулация и отклоняване от същината на темата. Което все пак е разбираемо с оглед на политическите му пристрастия.
И друго не му прави чест. Да припява в общия хор на онези всезнайковци, които не престават да втълпяват, че хората не били достатъчно интелигентни, за да се произнесат. И видите ли, затова въпросът трябвало да бъде (удобно) преформулиран. А кой е казал, че точно нашите ВИП политици са по-умни? Особено тези от управляващата партия, които ежедневно ни атакуват с екзотични експерименти и сменят мнението си на 180 градуса от ден до пладне.
Ето, и вчера Борисов го доказа. Сам реши на бърза ръка, че референдумът бил противоконституционен, но ГЕРБ ще го подкрепи, с какъвто текст дадат от БСП"?!... Изказване, чуждо на здравия разум. Но когато един премиер си го позволява, пък бил той и Борисов, парвенюшката гордост вече прелива в параноя. Защото, каквото и да стане с референдума, печелившият ще е друг.