Слънцето ни "бомбардира"
Мощните енергийни потоци тепърва ще удрят Земята
/ брой: 180
След продължителен 9-годишен период на необикновено спокойствие на Слънцето от началото на август започна неочаквано и рязко увеличение на активността му, съобщи популярното британско научно сп. "Ню сайънтист".
Водещите астрофизически обсерватории в света регистрираха на 1 август на повърхността на Слънцето две гигантски изригвания. Те бяха съпроводени от два мощни взрива, довели до освобождаването на огромни маси енергия. Редица специалисти заговориха за истинско "космическо цунами". Особеността на ситуацията е в това, че потокът от частици се отправи по посока към Земята.
В резултат първите мощни слънчеви енергийни удари планетата ни усети на 4 август, когато в небето над редица европейски страни, където не се наблюдават северни сияния, бе регистриран този феномен.
Учените обаче предупреждават, че през следващите няколко денонощия трябва да очакваме нови "изключително мощни слънчеви енергийни вълни". Онези райони в света и държави, които ще посрещнат това цунами фронтално, рискуват да бъдат подложени на природни катаклизми, отбелязва в тази връзка британското радио Би Би Си.
Като цяло това лято е необикновено по своите климатични условия. Специалистите смятат, че до голяма степен това е свързано със събудилото се след дълъг сън Слънце. Именно с този природен феномен експертите обясняват и невероятната жега в Русия, както и ужасяващите наводнения в Пакистан.
Междувременно НАСА публикува снимка на сблъсъка на галактиките Антени. Тя представлява композиция на три кадъра, направени от телескопите "Чандра" (синия), "Спитцър" (червения) и "Хабъл" (жълтия). На снимката добре се виждат вътрешните структури на сблъскващите се галактики, разположени на разстояние от 62 милиона светлинни години от Земята в южното съзвездие Врана.
Според учените процесът на сблъсъка продължава най-малко 100 милиона години. В региона, където се сблъскват галактиките, се наблюдава интензивно звездообразуване. Младите звезди нагряват газа и прахта и това светене добре се вижда в инфрачервения диапазон, в който работи "Спитцър".
Освен това данните на "Чандра", който води наблюдение в рентгенов диапазон, показват присъствието в този регион на космоса на голямо количество остатъци от свръхнови.
Съвсем неотдавна учените, работещи с "Хавъбл", публикуваха снимки на мъгляваните NGC 2467. Мъглявината се състои основно от водород и е отдалечена от Земята на 13 хиляди светлинни години.