Програми за наркомании не са получили пари от МЗ
По закон за тях е трябвало да има предвиден бюджет, твърдят от терапевтичната общност
/ брой: 142
Психосоциалните програми за рехабилитация на наркозависими не са получили средства от здравното министерство, въпреки че по закон за тях трябва да има предвиден бюджет. Това съобщи вчера Желяз Андреев, ръководител на терапевтичната общност "Ново начало". Той обясни, че според чл. 53 от Закона за здравето един процент от акциза за алкохол и цигари трябва да отива за лечение на наркозависимости.
"Не знам до този момент някоя рехабилитационна програма за наркомании да е получила средства. По наша непотвърдена информация тези средства са били насочени към друг вид употреба", коментира Андреев. Той добави, че от неговата организация са поискали информация от МЗ как се разпределят парите и кои са конкретните организации, които стоят зад усвояването на тези средства. Все още нямали отговор от министерството.
Бившият зам.-министър на здравеопазването д-р Валери Цеков коментира, че процентът от акциза за алкохол и цигари не е отделен от останалия процент от бюджетните средства, затова не е ясно колко са те и дали се харчат за лечение на наркозависимости. Той обясни, че освен за лечение на наркомании парите отиват и към програми за превенция на алкохолната зависимост и борбата с тютюнопушенето.
За България е проблем липсата на добре изградена мрежа за медицинска помощ, каза вчера във Варна доц. Ладислав Грох, началник на кардиологична клиника в университетската болница в Бърно, Чехия.
България разполага с добри кадри и с медицинска техника, но хората нямат бърз достъп до качествените медицински центрове, посочи Грох. По думите му здравните заведения са концентрирани в големите градове, а при инфаркт е необходимо пациентът да бъде откаран в болница максимум за 90 минути. За реномиран медицински център е задължително да оказва помощ по 24 часа, каза Грох.