Консулт
Право на безплатна инвалидна количка
Все повече възрастни хора са принудени да получават медицинска помощ в столицата и в големите градове, където живеят децата им
/ брой: 56
"Дядо ми е на над 70 г. Преди време ампутираха крака му в клиниката в Горна баня. От там ни обясниха, че има право на инвалидна количка. Отидохме в дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене на радителите ми, на чийто адрес е регистриран и дядо ми. От там ни обясниха, че не могат да отпуснат помощното съоръжение, тъй като личната карта на дядо не е издадена в София.
Научихме за мобилните екипи, които идват в дома на хора с тежки увреждания, за да ги снимат и да вземат биометрични данни за новите документи, но от там ни отговориха, че въпросните екипи са малко и трябва да чакаме няколко месеца, за да дойде редът ни..."
-----------
Читател от София се обърна към ДУМА за съдействие по този казус, който се оказа, че не е изолиран случай. Все повече възрастни хора са принудени да получават медицинска помощ в столицата и в големите градове, където живеят децата им. Направихме запитване в Агенцията за социално подпомагане (АСП), откъдето ни отговориха следното:
"Хората с увреждания, съобразно своите потребности, имат правна възможност да получават целеви помощи и облекчения за покупка и ремонт на помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия (ПСПС и/или МИ), посочени в списъците по чл. 35, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания (ЗИХУ), с изключение на медицинските изделия, които се заплащат напълно или частично от НЗОК.
Условията и редът за отпускането им са уредени в Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хора с увреждания (ППЗИХУ).
Във връзка със случаите, включени в запитването на ДУМА, подчертаваме, че лицето с увреждане, негов законен представител или упълномощено лице подава молба-декларация по образец в дирекция "Социално подпомагане" (ДСП) по постоянен адрес. Към нея трябва да бъде приложен и медицински протокол от специализирана Лекарска консултативна комисия (ЛКК) по профила на заболяването. Документът се издава от Диагностично-консултативен център (ДКЦ) или Медицински център (МЦ) на областна многопрофилна болница за активно лечение, Университетска МБАЛ, Университетска специализирана болница за активно лечение или експертно решение на Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или Национална експертна лекарска комисия (НЕЛК).
Пълномощното може да е собственоръчно или с нотариална заверка. Т.е. необходимо е вашият читател да изпрати молбата декларация в дирекция "Социално подпомагане" в населеното място, откъдето е издадена личната карта на дядо му, независимо че той е регистриран като временно пребиваващ в София.
ДСП по постоянен адрес на лицето с увреждане издава заповед за отпускане (или отказ) на целева помощ за покупка или изработване на ПСПС и/или МИ.
В 3-месечен срок от датата на съобщаване на заповедта правоимащото лице (или негов законен представител, или упълномощено лице) реализира заповедта в избрана от него регистрирана фирма. Тя трябва да фигурира в два списъка. Единият е Списък на обектите, в които се извършва търговия на дребно с медицински изделия, предназначени за хора с увреждания, определени по чл. 83, ал.2 от Закона за медицинските изделия, а другият - Списък на лицата, осъществяващи дейност по Наредбата за условията и реда за осъществяване и контрол на дейностите по предоставяне на помощни средства, приспособления, съоръжения за хора с увреждания и медицински изделия, посочени в списъците по чл. 35 а, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания. Информацията в двата списъка се предоставя от ДСП.
Инвалидните колички са два вида и човекът с увреждане има право на един от тях. Право на
рингова инвалидна количка
с чужда помощ с едностранно задвижване с регулиращ гръб имат хората, които страдат от частична или пълна парализа на долни крайници или други увреждания, при които самостоятелното придвижване е невъзможно. Това им право е уредено в т.12а от Приложение 7 от ППЗИХУ.
Експлоатационният срок на този вид инвалидни колички е 6 години с право на един основен ремонт. На всеки 2 години ползвателят има право по спецификация на комплект гуми и лагери. За децата до 18 г. експлоатационният срок на количката е 3 години.
Право на
акумулаторна инвалидна количка
имат страдащите от частична или пълна парализа на долни крайници с увреждания и на горните, което създава невъзможност за самостоятелно използване на рингова инвалидна количка. Лицето с увреждане трябва да е физически и психически годно да управлява такава. Изискванията за отпускане на акумулаторна количка са същите.
Експлоатационният срок на акумулаторните колички е 10 години с право на два основни ремонта по спецификация комплект гуми и лагери на всеки две години и комплект акумулаторни батерии на всеки три години.
Разходите
за покупка и ремонт на помощни средства, приспособления, съоръжения и/или медицински изделия са за сметка на АСП. Тя превежда на фирмите и лицата, вписани в регистъра по чл. 35, ал. 1 от ЗИХУ, сумите за предоставените от тях ПСПС и/или МИ. Разплащането между АСП и съответните търговци се осъществява до 25-о число всеки месец. Разходите на ползвателите на помощните средства, които са ги закупили за своя сметка, се възстановяват след представяне на разходооправдателен документ. Фирмата издава фактура на името на правоимащото лице, в която е вписан номерът и датата на заповедта, издадена от ДСП.
Самото помощно средство се получава от ползвателя или от негов законен представител, или от упълномощено лице срещу издаден от фирмата приемо-предавателен протокол. Той трябва да е в 4 екземпляра, подписани от лицето с увреждане или пълномощника му в момента на получаване на ПСПС и/или МИ. Протоколът за дирекция "Социално подпомагане" е неразделна част от фактурата.
Всяка фирма до 10-о число на следващия месец изпраща опис до съответната ДСП с комплект разходооправдателни документи: оригинална заповед, фактура и два екземпляра на приемо-предавателни протоколи.
В ДСП се проверяват приемо-предавателните протоколи.