19 Ноември 2024вторник20:03 ч.

Мариян Стоянов:

Младите заслужават доверие

Ценностите на левицата могат да спасят света, убеден е председателят на младежка партийна организация

/ брой: 65

автор:Александър Симов

visibility 2330

Роден на 29.05.1981 в София. Образование: Икономическо  - бакалавър по стопанска логистика, магистър по маркетинг и следдипломна квалификация по финансов мениджмънт, придобити в УНСС. От 6 година работи в държавната администрация като експерт в ДФ "Земеделие" в отдел "Оторизация на плащанията по програма за развитие на селските райони". Председател и основател на основна партийна организация - Младежки политически клуб "Новатор", член на РС и ИБ на БСП "Красно село" - София.


Цитат:
Надявам се процесът на обновление в БСП да продължи и да виждаме все повече млади хора на ръководни позиции

 
- Господин Стоянов, каква е мотивацията на един млад човек да стане социалист?
- Бях приет в партията през пролетта на 2005 г., на 24-годишна възраст и това може би беше един от най-вълнуващите и значими мигове в живота ми към онзи момент. За мен това да бъда социалист не е било свързано с някаква специална или особена мотивация, това да си социалист е убеждение, това е кауза и естествено продължение на тази идея в моето семейство, в  което аз съм трето поколение  социалист. Средата, в която човек израства, е изключително важна за формирането на неговия светоглед и съзнание, а аз съм благодарен на моето семейство, че ме е възпитавало в духа на уважение към историята, към държавата, към по-възрастните, към хората в неравностойно положение. Всички тези ценности са основополагащи в идеята на социализма, поне така, както аз я възприемам, а именно съпричастност, състрадание, уважение и достойнство.
- Какво означава да си социалист в XXI век при всички политически и икономически промени, които стават в света?
- Интересното в XXI век е да наблюдаваме как идеите за ляво и дясно и техните изконни постулати се променят, доближават и накрая се заличават. Оказва се, че социалистите провеждат  консервативна и дори неолиберална политика и обратното, десни и консервативни управления прилагат механизми за по-голямо вмешателството на държавата в пазара и дори национализация, нещо, което бе немислимо само преди десетина години. Едно е сигурно, човекът в XXI век ще живее далеч по-несигурно от своите родители, нашият свят ще става все по-крехък и трудно балансиран от гледна точка на финанси, икономика и политика. Не бива да се забравя и природата, която ще напомня все повече за себе си, от една страна, с катаклизми на регионално и глобално ниво и, от друга, с природните си ресурси, които ние, хората, унищожаваме и разходваме с присъщата си неразумност на консуматори. Социалистът през XXI век трябва да е мнозинство, защото ценностите, на които сме носители и които трябва да прилагаме и отстояваме, ще бъдат тези, които могат да спасят политически и икономически света.
- А каква е мотивацията на един младеж да се захване с партийна дейност? Обикновено на това се гледа като на скучна и потискаща работа?
- Вече 7 години съм член на БСП, когато бях приет, младите бяхме значително по-малко, отколкото сме сега. Тогава, а и сега, "горя"  еднакво силно в това да се занимавам с партийна работа, за мен това е нещо истинско, динамично и отговорно. Скуката, като дейност, е най-малко, именно в политическата организация и в партийния организъм. Каква скука, та политическият цикъл в страната се движи горе-долу на 2 години да се провеждат избори. Това са най-натоварените и невралгични процеси в обществено-политическото пространство, просто място за скука НЯМА. Смятам, че няма по-голяма мотивация за мен от това да мога да участвам в разговори и да разяснявам на моите връстници и хората близо до мен - просто и ясно, какво е БСП, какво прави тя и как се държи и като управляваща, и като опозиция и същевременно да приобщаваш хора близки до твоята кауза, възраст и мисъл, че е трудно, трудно, но да е скучно и дума не може да става. Така и през 2009 г. аз и още няколко души създадохме нашата партийна организация в район "Красно село", колебаехме се между няколко имена на изтъкнати и бележити партийни функционери, но накрая решихме да е нещо ново, свежо и младежко и какво по-подходящо име от "НОВАТОР", дори си измислихме и слоган "Новите идеи в политиката".
- Привлекателна ли е БСП за младите хора? Какво трябва да се промени, за да стане?
- Българската социалистическа партия е на 120 г., това е партия, създадена през XIX ти век, преминала през ХХ и влязла в XXI век. Тя е един много сложен и същевременно деликатен организъм, като такъв си има своите положителни и отрицателни черти. Положителните са в това, че ставаш част от организация с вековна история, има хора, от които да се учиш и на които да се възхищаваш, но има и една инерция, една мудност при взимането на решения. Голяма вертикална йерахия, по която се движат идеите и поръченията, липсва гъвкавост и реактивност, може би трябва да се работи в тази посока. Съдейки по приема на нови членове в моя район "Красно село" и в партията като цяло, със сигурност не е непривлекателна. Въпреки това има какво да се желае. Създаването на Младежкото обединение в партията беше добра идея, то се бори много, докато стане разпознаваемо за обществото, генерираше и генерира младежки и иновативни идеи, но проблемът в партията относно нейните членове не е в младите, а в хората в активна възраст между 35 и 60 години. Това поколение, което е гръбнакът на обществото и икономиката, просто не разпознава БСП като партията, която може да му даде това, което то иска.
- Как успявате да съвместявате кариера и партийна работа? Едното пречи ли на другото?
- Не, със сигурност не пречи, когато човек има желание и енергия, нищо не е в състояние да му се опре. Научаваш се да балансираш, да правиш компромиси и, разбира се, имало е моменти, когато заради служебни ангажименти съм бил възпрепятстван да участвам в партийни мероприятия, но това е било сравнително рядко. Отделям голяма част от личното си време, за да го отдам на партийна работа, но това е неминуемо, когато човек се е захванал с партийна работа, председател е на основна организация, член е и на районния съвет и изпълнителното бюро на района, а и има желание и амбиция да се развива.
- Като млад икономист не мога да не ви попитам - светът се гърчи от невиждана криза. Криза на какво е това? Криза на системата? На икономиката? Ще свърши ли скоро?
- Може би светът е виждал нещо подобно през 30-те години на ХХ век с "Голямата депресия", но не е очаквал, че след около 80 години ще се повтори, и то много по-тежко. Светът беше заспал блажен сън на постоянен икономически възход и триумфално повишаване на доходите, всичко се продаваше и всичко беше достъпно с едно-единствено условие, ако нямаш днес пари, вземи назаем, плати с кредит и ще ги върнеш утре, да, но това утре се оказа злокобно и страшно близо. Балонът се спука и последва унищожителният ефект на доминото - фалити на хора, банки, корпорации и не на последно място на цели държави. Това е най-простият пример, с който мога да го обясня. Това определено е и криза на системата и на икономиката, доказа се, че неолибералният модел на управление на икономиката  и държавата е катастрофирал. Интересното е, че и двата икономически и финансови катаклизми са тръгнали от САЩ, страна, в която пазарът определя всичко, държавата е сведена до минимум и алчността и егоизмът са издигнати в култ. Парадоксалното е,  че точно там започнаха да прилагат спасителни механизми и инструменти, характерни за лявото управление - държавна помощ и намеса в частни корпорации, повече регулации от страна на правителството, по-високи данъци за богатите и др.  Милтън Фридман не доживя да види апокалипсиса на своята "Чикагска школа", но ние, съвременниците на тази криза, ще го виждаме и изпитваме, струва ми се, още доста време, защото съпротивителните сили на икономическо-социалния организъм в световен мащаб се оказаха доста слаби и преодоляването на тази болест ще отнеме повече от очакваното време, дано да не се окажа прав.
- Вие сте председател на младежка ОПО - чува ли се вашият глас в района, в който членувате?
- Да, имам самочувствието, че гласът ми се чува в района. Това може би се дължи на няколко факта, моите лични и партийни качества, доказани в  годините, председател съм на младежка ОПО, член съм на РС и на ИБ. Досега винаги съм имал прекрасни отношения и комуникация с председателя на района и ръководството като цяло. Надявам се тези отношения да се запазят дълго още. Моите идеи са били чувани и възприемани, преди години, когато решихме, че районът има нужда от сайт, споделих идеята с председателя и той я прие много радушно и веднага се отпуснаха пари за това и районът стана един от първите в София със собствен сайт. В изборните кампании никога не са отказвани средства за младежки инициативи, смятам, че диалогът между млади и по-възрастни другари е на завидно добро ниво.
- Фактор ли е гласът на младите в определянето на политиката поне на общинско ниво?
- За съжаление гласът на младите не е фактор, от 24 района в София силните и разпознаваеми младежки организации се броят на пръстите на едната ръка, като "Красно село" е една от тези, но това, да се чува гласът им, зависи и от самите младежи, които членуват в тези райони. От друга страна, ако погледнем листата с общинските съветници, ще видим доста хора в младежка възраст. Надявам се този процес на обновление в партията да продължи и да виждаме все повече млади хора на ръководни позиции, защото това не е самоцел за младите, а необходимост, и по този начин партията ще има силен глас и нова визия, чрез които ще достигне до повече хора.
- А според вас време ли е за млади и нови лидери в БСП?
- Да, време е, безспорно е дошло времето на хората в активна възраст от 30-35 до 50 г., но не на назначените млади и нови лидери, които са поставени на високи позиции и те от тези позиции да се опитват да изпълнят съдържанието на понятието лидер. Но трябва да се прави разлика между кариеристи и лидери. Разбира се, всеки, който е работил добре, има сили и се справя, организацията го чувства като лидер, естествено, че трябва да продължи, но ми се струва, че тези хора са малцина и е време за нови. Лидер не се става самоцелно, лидерите се раждат, израстват и извоюват своята позиция с качества и работа. Надявам се, че предстоящият цикъл от отчети и избори в партията ще ни покаже тези лидери, ще им даде възможност да се заявят и да извоюват своите позиции. Казано по "новаторски", пътят към спечелването на следващите избори минава през нови гласове, нови лица, нови лидери.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ