Българите сред най-недоволните колко свободно време имат
Нашенецът дава около 42% от доходите си за такса за кабелна телевизия и интернет
/ брой: 133
Българите са сред най-недоволните в ЕС от това колко свободно време имат. Общото удовлетворение не е помръднало спрямо 2018 г. и е оценено средно на 6,8 точки въз основа на скала от 0 - изобщо не съм удовлетворен, до 10 - напълно удовлетворен. Най-новите данни, публикувани от Евростат, показват, че за България резултатът е 5,7 точки.
По-подробните данни показват, че като цяло в Европа домакинствата без деца, хората с прогимназиално образование и възрастните са по-удовлетворени от количеството свободно време. В България не е така. Най-доволни от това колко време имат да почиват са семействата от по един член. В сравнение с останалите страни, особеното за България е, че децата не са основен фактор за неудовлетвореност от размера на свободното време.
Изследването на удовлетвореността от количеството свободно време въз основа на образователните постижения показва, че у нас колкото по-образовани, толкова по-неудовлетворени са хората - 6,6 точки.
Българите с прогимназиално образование отбелязват по-високо ниво на удовлетвореност, следвани от тези с професионално и квалификация след средно образование.
По отношение на възрастта, най-висок процент на удовлетвореност от количеството свободно време е регистриран сред хората на 65 години и повече със 7,6 точки, следвани от най-младата група на 16-24 години със 7,1. Хората в най-активната възраст от 25 до 64 години са най-малко доволни от свободното си време. Те събират 6,4 точки.
Проучването показва, че българите между 20 и 64 години са сред най-много работещите - по 39 часа седмично.
Анализът на резултатите сочи, че в България относително ниските доходи и отсъствието на инфраструктура за масов спорт и културни забавления пречат на удовлетворението от свободното време. Сериозен проблем е, че много нашенци не успяват да намерят баланс между работа, семейство и социални контакти. Делът в бюджета на домакинството на разходите за културни и спортни занимания е изключително нисък. Оказва се, че в масовия случай най-много от парите, около 42%, отиват за такса за кабелна телевизия, интернет и наемане на спортно оборудване.
Българите казват, че на работното си място са под натиск, прибират се без енергия за домашни и семейни задачи, а в някои професии не е сложен край на дистанционната работа от годините на пандемията и тя допълнително поглъща много време вкъщи.