18 Ноември 2024понеделник04:53 ч.

Операта "срещу" оперетата в града на Майстора

Това е тамата на втория концерт от есенния сезон на музикално сдружение "М. Големинов" в Кюстендил

/ брой: 241

автор:Николая Иванова

visibility 1759

Ценителите на камерната музика ще станат свидетели на великолепен "дуел" между оперното и оперетното изкуство днес от 18.30 ч. в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора". В него ще вземат участие талантливите изпълнители Емилия Кирчева - сопран, Лилия Здравкова - сопран, Яни Николов - тенор, и Илия Илиев - бас. "Операта срещу оперетата" е заглавието на втория концерт от есенния сезон на концертната програма на музикално сдружение "М. Големинов". С тази проява Музикалното сдружение "М. Големинов", както и културната общественост у нас отбелязват 130-годишнината от рождението на Имре Калман и 100-годишнината от рождението на Парашкев Хаджиев. В репертоара им са включени шедьоври от творчеството на Моцарт, Верди, Доницети, Росини, Лехар, Калман, Хаджиев.
Унгарският композитор Имре Калман е един от жалонните представители на оперетата. Учи музика при Бела Барток в Будапеща, а в началото на ХХ век се прославя като автор на забавно-сценични творби. Сред световноизвестните му произведения, изпълнявани многократно и в България, са "Царицата на чардаша", "Принцесата на цирка", "Графиня Марица", "Баядерка".
Парашкев Хаджиев е изтъкнат български композитор от ХХ век и музикален педагог, професор по хармония (от 1947 г.) в Държавната консерватория (днес Национална музикална академия). Той е един от творците с особено силно влияние върху формирането на българската музикална култура. Парашкев Хаджиев завършва софийската консерватория (1936) с пиано при проф. Андрей Стоянов и композиция при проф. Панчо Владигеров. Веднага след това специализира композиция във Виена при Й. Маркс (1937), във Висшето училище по музика в Берлин при Х. Тисен (1938-1940), след което учи и в Прага. За музиката на Хаджиев е характерно метроритмическото разнообразие, основано върху неравноделни народни размери, ясна и стегната форма, преобладаване на лирико-хумористична тематика. Автор е на оперите "Имало едно време", "Луд гидия", "Албена" (по драмата на Й. Йовков), "Юлска нощ" по драмата на Иван Генов "Септемврийска балада, "Милионерът" по комедията на Йовков, "Майстори" по драмата на Р. Стоянов. "Любовта на Йоан Кукузел", "Звезда без име" и др., на оперетите "Деляна", "Айка", "Мадам Сан Жен", на филмова музика.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ