05 Октомври 2024събота01:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова мантра рухва

/ брой: 56

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2408

Една от мантрите, която периодично се предлага на обществото, е за успешната борба на правителството срещу контрабандата и увеличената събираемост на данъците. Оказва се обаче, че тя е на път да рухне. Това е единственият извод, който може да се направи не от някаква измислена информация, а от официалните данни, разпространени от НАП. Агенцията официално призна, че за последните 17 години не е могла да събере начислен ДДС в размер на близо 5,8 млрд. лв., въпреки че има влезли в сила ревизионни актове. 5,4 млрд. лв. от тези пари реално трябва да бъдат отписани, защото са начислени на т. нар. "клошарски" фирми и няма никакви шансове да влязат някога в бюджета. От справка на приходната агенция става ясно, че най-много данък се е източвал след 2011 г., за да стигне до края на миналата година в общ размер вече на стряскащите 16,2 млрд. лв.
Да не говорим, че се появиха информации, според които общата сума на несъбраните от НАП задължения по всички видове данъци, откакто се води подобна статистика, е в размер на около 25 млрд. лв. И това са само официално документираните от НАП данъчни нарушения. От НАП се опитват да обяснят, че голяма част от тези задължения са в резултат от възлагане на ревизии от външни институции и прилагането на мерки за борба с данъчните измами. 
В отчетите  на приходната агенция се твърди, че през 2015 г. е изпратила 729 уведомления до разследващите органи за предполагаемо избягване на данъчни задължения в особено големи размери, но за същия период прокуратурата е образувала само 12 досъдебни производства. Това означава, че са заведени дела по по-малко от 2% от подадените сигнали. През 2016 г. уведомленията до прокуратурата са станали 939, а образуваните досъдебни производства са само 34. Това показва, че при разкриването на данъчни престъпления някъде се къса нишката. А това става с чадър - политически. Примерът с Мишо Бирата не е толкова стар.
 

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 1247

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 1639

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 1229

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ