Леви партии търсят пътища за по-социална Европа
/ брой: 286
Един друг, по-различен ЕС е не само нужен, но и възможен, макар че промяната няма да стане лесно - около това становище се обединиха представители на леви партии от България и други страни от ЕС по време на международна конференция, организирана от фондация "Бузлуджа" този уикенд. В момента европейските институции диктуват политика на социално разграждане, подкопават постиженията на социалната държава и ограничават правата на трудещите се. Голямото предизвикателство пред левицата е да организира съпротива и да представи възможните алтернативи, подчертаха участници в дискусията.
Опитът на Гърция в тази връзка може да е доста успешен пример за самоорганизация на хората срещу пагубната политика на икономии и растящата безработица, стана ясно от изявлението на Стефания Йогакаку, научен сътрудник в партия СИРИЗА в гръцкия парламент. Сред основните цели, залегнали в програмата на СИРИЗА, е да спре по-нататъшното обедняване в страната и да предоговори условията с кредиторите по спасителния план.
Според Матиас Беник, председател на движението АТТАС-Унгария, младите в неговата родина не вярват на ЕС и партиите. Те разчитат на движенията за промяна на обществото, но за разлика от Гърция, левицата в Унгария е доста слаба и тепърва се обединява за предстоящите през 2014 г. избори.
Свои леви алтернативи за по-солидарен и демократичен ЕС представиха Андрей Хунко, депутат в немския Бундестаг, член на ПАСЕ, и д-р Кристиян Кристен, референт по икономическа политика на ПГ на немската левица. От българска страна в дискусията участваха проф. Иван Ангелов, член-кореспондент на БАН, и д-р Румен Гечев от УНСС.