Замислят нова корупционна "врътка" чрез наредба за лекарствата
/ брой: 213
Евгения Младенова
Поне с година ще се забави пускането на нови лекарства на пазара, ако правителството приеме проект за изменение и допълнение на Наредбата за Позитивния лекарствен списък и условията и реда за работа на Комисията по списъка.
Според промяната, за да бъде включено в лекарствения списък ново лекарство, то трябва да бъде тествано терапевтично. Точната фраза е "терапевтичен опит", но никой не е обяснил какво точно означава това. Допълнително условие е това терапевтично тестване да е в лечебни заведения в поне 5 области на страната за период от година.
Лекарите са притеснени от самото понятие "терапевтичен опит". Преди всичко не е ясно кой орган ще признае такъв опит. В наредбата не е регламентирано какво точно трябва да съдържа доказателственият материал. Освен това, ако лекарството е регистрирано в страната, но не е включено в Позитивния лекарствен списък, не е ясно кой ще плаща за него - пациентът от джоба си ли, или държавата ще закупи определени количества, за да бъде осигурен едногодишният терапевтичен опит.
В неяснота тъне и въпросът дали фирмите производители няма да бъдат принуждавани да правят "дарения" на пациенти или болници, за да се трупа въпросният терапевтичен опит.
От друга страна, производителите нямат право да дават повече от 2 мостри на лекарствата си годишно на лекарите. Не е ясно и как ще се натрупа терапевтичен опит, например, с ваксина за грип, която се изработва за съответния щам и може да се ползва един или два сезона.
Не е ясно също какъв терапевтичен опит ще се изисква за лекарствата, които се произвеждат за пациенти с редки болести.
Изискването е лишено от логика, тъй като като член на ЕС България не може да откаже да реимбурсира лекарство, което се реимбурсира в 5 други държави на съюза, категорични бяха здравни експерти.
Според лекарите промяната е поредният опит на сегашното министерство да узакони корупционна схема. След като не е регламентирано кой лекар и коя болница ще имат право да трупат терапевтичен опит и не е ясно пред кого ще го представят и кой ще им го признае, най-лесният начин е членовете на комисията, например, да трупат терапевтичен опит и да го представят пред себе си, за да бъде допуснато лекарството да бъде включено в позитивната листа.