Тефтерчето
/ брой: 207
Като "краен резултат" от дейността си през 2012 г. Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси отчете "повишаване на доверието на гражданите към държавните институции". Докладът, подписан и от отстранения от поста си и разследван председател Филип Златанов, не беше приет от парламента.
От 163-ма гласували народни представители дори един от ГЕРБ го отхвърли, а 70 депутати на бившите управляващи се въздържаха от мнение. Сред тях няма човек, чиито инициали се съдържат в скандалното тефтерче на Златанов, но там е името на президента, излъчен от ГЕРБ. Заради въпросните "записки", които Златанов си е водил, за да не забрави партийните поръчки, напусна всички постове и вездесъщата Искра Фидосова.
"Тефтерчето" накара обществото да се запита как функционират тези органи и извади на показ скандални практики, които поставиха въпроса "Как работят т.н. независими регулатори, в които НС, МС и президентът излъчват свои представители?" Те заживяват свой спокоен и свободен живот извън парламентарната отчетност, извън отчетността въобще и такова е усещането на обществото, констатира председателят на НС Михаил Миков.
Въпросите не просто трябва да се поставят, а парламентът трябва да ги разреши. Очевидно без законодателни промени няма да мине. И то не такива, каквито сами предлагат "независимите" регулатори в своя полза. Защото тях ги устройват промени, свързани с личната им, а не с обществената представа за нещата.
Че парламентът трябва да даде отговор на тази обществена представа и този доклад е само повод за сериозен и тежък разговор, спор няма. Просто защото работата на тези комисии и агенции изгражда съществената част от недоверието в институциите. Не да взимаме повод от "тефтерчето", а сами да намерим повод за основателна критика, настоя Миков и апелира за отговорност на депутатите.
Очевидно пак времето ще покаже колко неЗависим може да бъде кой да е партийно назначен експерт. Вие оптимисти ли сте?