Петър-Емил Митев:
Протестите мобилизираха и сплотиха левицата
Актуализацията на бюджета е политическото събитие през август
/ брой: 199
Като триетажна конфронтация определи положението в страната проф. Петър-Емил Митев. "Управляващата партия е опозиция - на политическо равнище, протест/контрапротест е конфликтът на ниво улица и правителство-парламентарно мнозинство/президент - на институционално равнище", илюстрира твърдението си ученият. Такава "триетажна" конфронтация се получава за първи път, което води до сериозна политическа дестабилизация в страната. Протестът или да се деполитизира, или да излезе с програмни искания, или да се политизира крайно и на сцената да излязат десните политически партии, които стоят зад него, предлага в анализа си проф. Митев. Протестът се опита да възпроизведе началото на прехода, но сега сме в 2013 г. и онова, което постигна, е, че мобилизира и сплоти левицата, каза професорът.
Мнозинството успя да постигне реванш в отношенията с протестиращите, отхвърляйки ветото на президента и взе инициативата, смята политологът Борис Попиванов, определяйки гласуваната на 16 август за трети път актуализация на бюждета, като политическото събитие на месеца. Оценката се чу по време на дискусията-анализ на политическия август на института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски". "За да възникне алтернатива на сегашното мнозинство, трябва да има протест, който да я подхранва - от друга страна - протестът може да продължава, ако има алтернатива." Като порочен кръг описа патовата политическа ситуация Попиванов.
Накъде ще вървят протестите е въпросът на предстоящия политически сезон, смята и колегата му Димитър Ганев. Синдикатите ще са агресивни, защото знаят, че кабинетът най-малко желае към летния протест да се прибави социален елемент. Затова ще се прави необходимото, щото протестът да не се социализира, смята Ганев. Политическият вакуум, според него, е налице. При парламентарно представените партии не се виждат сериозни перспективи за растеж. БСП може да разчита на традиционния си електорат. ГЕРБ все още не могат да се възползват от грешките на това управление. ДПС стои на традиционните нива, а при "Атака" има спад. Този вакуум отваря пространство за нови политически субекти, коментира Ганев. Най-сериозна заявка на този етап дава Реформаторският блок, но пред него стоят "много сериозни предизвикателства в организационно и лидерско отношение", посочи политологът.
Август доказа по безспорен начин, че се намираме в променено политическо пространство - от едната страна е обобщеният образ на протеста, а от другата - на властта, смята Първан Симеонов. Големият липсващ, според него, е ГЕРБ, чиято опозиционна роля бе иззета от протестиращите и това ги кара "да въртят на празни обороти". ГЕРБ сам се лиши от опозиционната си роля, като напусна парламента, репликира проф. Петър-Емил Митев. Съдбата на тази политическа сила става ключов въпрос в политическия дневен ред на страната, уточни Симеонов, според когото ще успе онзи, който успее да превърне дефектът в ефект. При БСП е далеч по-безинтересно, защото съумяха да превърнат проблемите си в плюс, каза Симеонов.