ДСБ ще контролират властта със ЗДОИ
/ брой: 196
Демократи за силна България са се сетили, че като инструмент за контрол върху властта могат да използват Закона за достъп до обществена информация. Вече са депозирани две заявления по ЗДОИ - до премиера и до финансовия министър. В деня за парламентарен контрол - петък, бе представена инициативата "извънпарламентарен контрол". Като извънпраламентарна партия търсим механизъм да контролираме властта с други средства, посочи зам.-председателят на партията Атанас Атанасов.
Не чуваме адекватни въпроси към управляващите в дните за парламентарен контрол, затова ние от ДСБ ще питаме по реда на ЗДОИ, каза Атанасов. Областите, върху които ще бъде съсредоточено вниманието на дясната партия, са кадровата политика на правителството, енергетиката - област, в която съществуват "тежки корупционни практики, а не виждаме действия за прекратяването им", обществените поръчки и дейността на митниците като основен инструмент за събиране на приходи в държавната хазна.
Чрез Закона за достъп до обществена информация ще може да се наблюдава дейността на всички институции, държавни и местни органи на властта, защото той дава възможност за много по-широк контрол от парламентарния, обоснова се Атанас Атанасов. В НС могат да се задават въпроси само към изпълнителната власт, а по реда на ЗДОИ към всички - съдебна власт, прокуратура, президентство и пр.
Първите въпроси, отправени по законов ред, са към премиера, за назначението на управителя на София-област. В заявлението се поставя въпроса дали Орешарски е изискал и се е запознал с докладите и констатациите на Сметната палата за периода 2005-2009 г. за дейността на администрацията в Софийска област". Заявителят Атанас Атанасов се мотивира с обществения интерес за съдебното минало на Емил Иванов и нарушенията му като кмет на община Своге и управител на Софийска област.
Финансовият министър пък трябва да отговори дали преди назначението на Николай Попов за зам.-директор на Агенция "Митници" е бил запознат с факта, че на Попов като служител на МВР през 2009 г. бил отнет достъпът до класифицирана информация, а обжалваното отнемане - потвърдено от съдебна инстанция.